fbpx

Polecamy

Zielone światło dla budowy zalewu Bzin w Skarżysku

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Grzegorz Witkowski ogłosił dziś - w czasie konferencji prasowej w Skarżysku z udziałem m.in. prezydenta miasta Konrada Kröniga - informację o wpisaniu budowy zbiornika Bzin w naszym mieście do rządowego Programu Rozwoju Retencji na lata 2021-2027 z perspektywą do 2030 roku. - Serdecznie dziękuję panu ministrowi, a także marszałkowi województwa świętokrzyskiego, wojewodzie świętokrzyskiemu i parlamentarzystom ziemi świętokrzyskiej – dziękował prezydent miasta, który niedawno lobbował w tej sprawie.

W konferencji prasowej wspólnie z wiceministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uczestniczyli m.in.: prezydent miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, parlamentarzyści świętokrzyscy, były prezydent Skarżyska Roman Wojcieszek i inne osoby zainteresowane tematem.

- Od kilkunastu lat borykamy się z niedoborem wody m.in. dla rolnictwa, czy energetyki. Tylko około 6% całego odpływu wody do Bałtyku jest w Polsce retencjonowana. To bardzo mało. Stawia nas to na przedostatnim miejscu w Europie – mówił w Skarżysku wiceminister Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, Grzegorz Witkowski mówiąc o tym, dlaczego powstał Program Rozwoju Retencji.

O to, by do programu wpisana została budowa zbiornika Bzin w Skarżysku-Kamiennej postulował również prezydent miasta, Konrad Krönig. W piśmie – wysłanym w sierpniu zarówno do ministerstwa, jak i wojewody oraz marszałka świętokrzyskiego, prezydent Skarżyska-Kamiennej prosił o uwzględnienie w programie zbiornika Bzin, który pełniłby ważną funkcję zbiornika retencyjnego dla samego Skarżyska, jak i ościennych gmin.

Przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosił dziś w czasie konferencji w Skarżysku, że skarżyski zbiornik Bzin został zakwalifikowany do Programu Rozwoju Retencji, co oznacza, że gospodarzem zbiornika staje się Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”; otwiera to możliwości finansowania np. z Banku Światowego, z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, czy ze środków unijnych.

- Bzin jest najlepszym miejscem na podpiętrzenie wody, zmagazynowanie, przytrzymanie wody w czasach nawalnych deszczów i wypuszczenie jej na potrzeby mieszkańców i do celów rolnictwa w czasach niedoboru - podkreślał minister Grzegorz Witkowski. - Dzięki wpisaniu tej inwestycji na listę, rząd daje zielone światło na pozyskiwanie wszelkich zgód, pozwoleń, finansowania, projektowania i wchodzi to na szybką ścieżkę. Musimy zdążyć do 2027 roku, czyli do następnej perspektywy finansowej. W ciągu roku musimy mieć dokumenty planistyczne, pozwolenie wodno-prawne i musimy znać kosztorys całej inwestycji. Deklaruję spotkać się z Państwem za rok i przedstawić dalsze efekty – dodawał.

- Serdecznie dziękuję panu ministrowi, a także marszałkowi województwa świętokrzyskiego, wojewodzie świętokrzyskiemu i parlamentarzystom ziemi świętokrzyskiej. Przypomnę, że niedawno wystosowaliśmy apel o uwzględnienie zalewu Bzin w Programie Rozwoju Retencji, co też się stało. Cieszy mnie fakt, że potrafimy współpracować ponad podziałami i oczywiście jako samorząd deklarujemy wsparcie w tej, niezwykle ważnej dla miasta, inwestycji – mówił prezydent Skarżyska, Konrad Krönig.

Marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski zauważył, że zbiornik Bzin został także uwzględniony w przyjętym przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego w 2007 roku dokumencie dotyczącym rozwoju małej retencji województwa świętokrzyskiego.

- W nowych dokumentach strategicznych województwa świętokrzyskiego, które będziemy uszczegóławiać na nową perspektywę, ten zbiornik również na pewno się znajdzie. Zależy nam, by plany budowy tego zbiornika się zmaterializowały i by wypełniał on te funkcje, o których dziś rozmawiamy – podkreślał marszałek Andrzej Bętkowski.

Prezydent miasta podkreślił, że obok funkcji zbiornika retencyjnego, zalew będzie też przestrzenią rekreacyjną. Przypomniał, że w 2014 roku uchwalony został Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Ośrodek Rekreacyjny Bzin”, który stworzył warunki do budowy zbiornika.

- W dokumencie tym zaplanowane zostały tereny rekreacyjne, wypoczynkowe, sportowe – wyjaśniał prezydent Konrad Krönig, podkreślając duże znaczenie inwestycji dla miasta. - Zbiornik Bzin ma być około 3 razy większy od zbiornika Rejów i przy takim zagospodarowaniu terenu miałby szanse stać się jednym z najpopularniejszych w naszym regionie – dodawał.

Zbiornik Bzin ma mieć 100 ha powierzchni. Drugie tyle to powierzchnia do zagospodarowania wokół zbiornika. Obecnie – również dzięki sukcesywnym wykupom – gmina posiada na własność około 30 ha tego terenu. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ujęto, że wokół zbiornika znajdą się m.in.: jednorodzinna zabudowa mieszkaniowa, tereny kąpieliskowo-plażowe, pensjonatowy i hotele, lokale gastronomiczne i usługowe, tereny sportowe.

Miejscowy Plan Zagospodarowania „Ośrodek Rekreacyjny Bzin” obejmuje obszar położony wzdłuż rzeki Kamiennej, ograniczony ulicami: Wojska Polskiego, Krakowską, Tartaczną, rzeką Kamionką, dalej ulicami: Reja, Kilińskiego, południowymi granicami miasta wzdłuż rzeki Kamiennej, terenem leśnym do ulicy Sosnowej, dalej ulicą Sosnową do ulicy Wojska Polskiego.

I.Szwagierek/UM Skarżysko-Kam.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media