fbpx

Polecamy

Skarżyszczanie obchodzili Święto Wolności

30 lat temu – 4 czerwca 1989 roku – w Polsce odbywały się pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory do Senatu i częściowo wolne do Sejmu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem „Solidarności” i wytyczyły drogę ku demokratycznej Polsce. W Skarżysku-Kamiennej w 30. rocznicę tych wydarzeń odbywało się Święto Wolności. W niedzielę, 2 czerwca mieszkańcy miasta zgromadzili się na Placu Staffa, by wspólnie, radośnie celebrować tę rocznicę.

Inicjatorem obchodów z okazji rocznicy wyborów z czerwca'89 był prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Kronig. Na Święto Wolności w naszym mieście składa się cykl wydarzeń, a wśród nich także uroczysta sesja Rady Miasta (3 czerwca) i interaktywna lekcja historii dla młodzieży ze skarżyskich szkół (4 czerwca).

Uroczystości 2 czerwca rozpoczęły się na Placu Staffa za Miejskim Centrum Kultury od polowej Mszy świętej pod przewodnictwem księdza Artura Fury, proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta.

- Mamy się z czego cieszyć, ponieważ żyjemy w wolnym kraju. Jesteśmy świadkami, jak przez te 30 lat zmieniał się nasz kraj, jak zmieniało się województwo i nasze miasto. Spotykamy się dzisiaj, by za to podziękować – podkreślał w czasie kazania ks. Artur Fura.

Po Mszy rozpoczęła się dalsza część świętowania. Zebranych przywitał prezydent miasta, Konrad Kronig przypominając okazję spotkania i zachęcając do radosnego świętowania. Kontekst historyczny nakreślił zebranym Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum Orła Białego, przypominając wydarzenia z lat 80-tych, które zadały ostateczny cios reżimowi komunistycznemu.

Imprezę prowadził Mateusz Szymkowiak, skarżyszczanin, dziennikarz i prezenter telewizyjny, który przypominał główny cel spotkania i podkreślał, że powinno być ono okazją do zastanowienia się, czy dla każdego z nas jest wolność. Na scenie pojawiali się kolei zapowiadani przez niego artyści – młodzież ze skarżyskich szkół, a następnie Zbyszek Biber, który wystąpił w repertuarze Jacka Kaczmarskiego. Występ zakończył wymownym utworem „Mury”, który stał się swoistym hymnem „Solidarności” i symbolem walki z komunistyczną dyktaturą. Także dalsza część wieczoru była muzyczną podróżą w czasie. Zagrali: Proletaryat, a następnie Jary Oddział Zamknięty.

Oprócz koncertów organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla całych rodzin. Na najmłodszych czekała bezpłatna strefa zabaw z gigantyczną zjeżdżalnią, minikuleczkowem i trampolinami. O organizację czasu dzieci zadbali także animatorzy z Miejskiego Centrum Kultury, a skarżyskie Wodociągi tradycyjnie częstowały wodą z saturatora i zapraszały do konkursów z doktorem H2O. Wśród stoisk nie zabrakło też prezentacji Muzeum Orła Białego.

Głównym organizatorem wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury w Skarżyska-Kamiennej.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media