Polecamy

95 lat Skarżyska-Kamiennej – w niedzielę odbywały się uroczystości jubileuszowe (zdjęcia) Wyróżniony

3 czerwca 1923 roku odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta Skarżyska. Po 95 latach na uroczystej, jubileuszowej sesji spotkała się Rada Miasta obecnej kadencji, by w obecności byłych samorządowców i licznych gości, uczcić 95. rocznicę nadania praw miejskich Skarżysku-Kamiennej.

Uroczystości jubileuszowe odbywały się w minioną niedzielę, 10 czerwca. Rozpoczęły się od Mszy św. w intencji mieszkańców miasta, która odprawiona została w kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miasta, do udziału w której przewodniczący Rady, Leszek Golik i prezydent miasta, Konrad Krönig zaprosili obecnych i byłych samorządowców ze Skarżyska-Kamiennej, osoby związane ze skarżyskim samorządem, parlamentarzystów związanych z naszym miastem, przedstawicieli władz wojewódzkich i władz powiatowych, przedstawicieli instytucji, szkół i zakładów pracy ze Skarżyska, samorządowców z gmin i miast ościennych, mieszkańców Skarżyska-Kamiennej. W uroczystości udział wzięli również goście z gminy Gniewino na Kaszubach, z którą nasze miasto od kilku miesięcy współpracuje i którzy przyjechali do Skarżyska, by świętować wspólnie z nami Dni Miasta i jubileusz 95-lecia.

W licznym gronie radni Rady Miasta przyjęli uroczyste oświadczenie w sprawie uczczenia jubileuszu 95-lecia Skarżyska, w którym złożyli deklarację dalszej pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny i jej mieszkańców oraz zobowiązali się do troski o zachowanie i pomnażanie dziedzictwa naszych poprzedników oraz do budowania dobrej przyszłości dla kolejnych pokoleń mieszkańców naszego miasta. W oświadczeniu radnych Rady Miasta zapisano także: „Pragniemy jednocześnie wyrazić szacunek i wdzięczność wszystkim, którzy przez 95 lat przyczyniali się do rozwoju Skarżyska-Kamiennej i nie szczędzą sił w pracy na rzecz budowania dobrobytu naszego Miasta:

- osobom, które dzięki swojemu oddaniu, pracy i zaangażowaniu, trwale zapisały się w historii naszego Miasta;

- pokoleniom mieszkańców Skarżyska-Kamiennej, którzy przez lata przyczyniali się do rozwoju gospodarczego, kulturalnego i intelektualnego naszego Miasta;

- wszystkim obecnym mieszkańcom Skarżyska-Kamiennej, którzy poprzez pracę, naukę, poświęcenie w działalności społecznej, kulturalnej, sportowej i gospodarczej Miasta przyczyniają się do jego rozwoju i wspólnie budują jego pozytywny wizerunek;

- naszym poprzednikom – członkom kolejnych samorządów Skarżyska-Kamiennej, których praca przyczyniała się do tworzenia dorobku Miasta.

Łączy nas bogata historia, wspólny dorobek i tradycja, dlatego też wyrażamy nadzieję, iż ten szczególny rok 95-lecia Skarżyska-Kamiennej i 100-lecia Państwa Polskiego będzie okazją do refleksji nad przeszłością oraz przyszłością naszej Małej Ojczyzny”.

W trakcie uroczystej sesji głos zabrał także prezydent miasta, Konrad Krönig, przypominając, iż świętujemy nie tylko 95-lecie Skarżyska-Kamiennej, ale również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecie województwa świętokrzyskiego.

- 95-letnia historia Skarżyska-Kamiennej to trzy pokolenia mieszkańców, którzy wspólnie budowali i nadal budują nasze miasto, dbali i dbają obecnie o jego rozkwit, przyczynili się i nadal nie ustają w staraniach o rozwój gospodarczy, intelektualny i kulturalny Skarżyska. Nasza Mała Ojczyzna, jaką jest nasze miasto – to nasze wspólne dzieło. Łączy nas tradycja i historia. To napawa poczuciem dumy, ale jednocześnie nakłada na nas ogromną odpowiedzialność za dalsze kreowanie pozytywnej przyszłości dla kolejnych pokoleń skarżyszczan. Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji tego doniosłego i ważnego dla całej lokalnej społeczności jubileuszu to doskonała okazja do złożenia hołdu tym, którzy na trwałe wpisali się w historię i dzieje Skarżyska oraz wyrażenia słów szczerej wdzięczności wszystkim tym, którzy swoją codzienną pracą przyczyniają się do rozwoju miasta. Dziękuję samorządowcom – obecnym oraz byłym, dziękuję przedstawicielom instytucji z terenu miasta, szkół, zakładów pracy. Każdy ma swój własny, ważny wkład w rozwój naszego miasta – mówił prezydent Skarżyska-Kamiennej. - Bądźmy dumni z naszego miasta regionu i kraju – podkreślił na zakończenie.

W trakcie uroczystości Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta miasta odczytał rys historyczny miasta, przypominając na wstępie, że 95 lat temu – dokładnie w niedzielę 3 czerwca 1923 r. odbyło się pierwsze, uroczyste posiedzenie Rady Miasta Kamiennej.

- To podniosłe, uroczyste wydarzenie kończyło nie tylko rozdział ponad 400-letniej historii osady, ale wieńczyło kilkuletnie, bardzo aktywne starania obywateli o nadanie praw miejskich. Uświadamiało także przebytą drogę rozwoju: od małej kuźniczej osady z początku XVI wieku, aż po znaczący w skali regionu i odradzającego się państwa polskiego ośrodek przemysłu i węzeł komunikacyjny – referował prezydent Krzysztof Myszka.

W uroczystej sesji uczestniczyli liczni goście, którzy składali gratulacje oraz życzenia dalszego rozwoju miasta na ręce prezydenta miasta i przewodniczącego Rady Miasta. Na zakończenie wszyscy zebrani pozowali do pamiątkowej fotografii, a następnie zaproszeni zostali na poczęstunek tortem i symboliczną lampkę szampana.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media