fbpx

Polecamy

Skarżysko zdobyło niemal 3 mln zł na realizację programów dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów!

Gmina Skarżysko-Kamienna pozyskała ponad 2,3 mln złotych na realizację programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 oraz ponad 440 tys. zł na realizację w bieżącym roku programu „Opieka wytchnieniowa”.  Pieniądze pochodzą z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

W ramach tego programu w bieżącym roku gmina Skarżysko-Kamienna  objęła wsparciem usługi asystenckiej 80 osób niepełnosprawnych, w tym 5 osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną i trudnościami z mobilnością i komunikacją, 51 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, 6 dzieci niepełnosprawnych z orzeczeniem o niepełnosprawności, wymagających konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz 18 osób z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Osoby niepełnosprawne  objęte wsparciem asystenta osobistego w ramach programu określają swoje potrzeby oraz zakres pomocy. Usługi asystenta świadczą osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub posiadające udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Program realizowany jest przez skarżyski MOPS od 2020 roku.


reklama


OPIEKA WYTCHNIENIOWA

W ramach Programu „Opieka wytchnieniowa”– edycja 2023 wsparciem w tym roku objętych zostanie 45 rodziców/opiekunów osób niepełnosprawnych, w tym 20 rodziców/opiekunów osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz 25 rodziców /opiekunów z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Realizacja programu pozwoli odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych przez wsparcie w codziennych czynnościach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. W ramach programu planuje się zrealizować 10 800 godzin usług opieki wytchnieniowej.

I.Szwagierek/UM Skarżysko-Kam.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media