fbpx

Polecamy

83. rocznica masowego mordu w lesie na Borze

W niedzielę 12 lutego na osiedlu Bór odbywały się obchody 83. rocznicy egzekucji patriotów polskich związanych z organizacją „Orzeł Biały”.

Całość rozpoczęła się Mszą święta w intencji pomordowanych przez niemieckiego okupanta, odprawioną w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Dalsze uroczystości odbywały się przy mogile pomordowanych, znajdującej się w lesie na Borze. Po odegraniu hymnu państwowego i modlitwie za ofiary niemieckiej zbrodni, którą poprowadził o. Marcin Klamka, proboszcz miejscowej parafii Redemptorystów, głos zabrał Prezydenta Miasta, Konrad Krönig.

– 83 lata temu to miejsce było świadkiem jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego miasta, powiatu i regionu. Zimą 1940 roku, zaledwie kilka miesięcy po wybuchu II wojny światowej, Niemcy przeprowadzili w naszym mieście akcję, której celem była likwidacja elity intelektualnej i kulturalnej. Aresztowano ponad 400 osób, byli wśród nich członkowie Organizacji „Orzeł Biały”, urzędnicy, kolejarze, robotnicy, harcerze, uczniowie, ojcowie Franciszkanie. Aresztowanych przetrzymywano w budynku dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 1. Byli przesłuchiwani, poniżani i torturowani. Większość usłyszała wyroki śmierci, które zapadały po krótkich, niesprawiedliwych procesach. Od rana 12 lutego 1940 roku przez kilka kolejnych dni skazani przywożeni byli do lasu na Borze, gdzie odbywały się masowe egzekucje. Rozstrzelano 360 patriotów – ludzi, którzy byli oddani Ojczyźnie i miastu oraz wierni ideałom. Każdego roku, gromadząc się tu w lutym, uświadamiamy sobie ogrom tej tragedii. Nasza obecność to wyraz pamięci o tragicznych wydarzeniach z początku II wojny światowej, a także wyraz poszanowania historii, pokory oraz wdzięczności.

Za chwilę zapalimy znicze, złożymy kwiaty jako symbol pamięci o tych, którzy stracili życie w walce o Polskę. Niech towarzyszy nam zaduma nad tym, czym dla każdego z nas jest wolność, czy odpowiedzialnie z niej korzystamy, czy mamy swój wkład w budowanie spokojnej przyszłości – mówił Prezydent Skarżyska-Kamiennej.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego oraz absolwentki tej szkoły, Oliwii Jarosz.

Na zakończenie uroczystości zebrani, a wśród nich przedstawiciele władz miasta i powiatu, parlamentarzyści, delegacje zakładów pracy, związków zawodowych i kombatanckich, przedstawiciele szkół i mieszkańcy miasta – złożyli na mogile wiązanki i zapalili znicze.

Do udziału w obchodach zapraszali: prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig, przewodniczący Rady Miasta Leszek Golik, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Uroczystości zorganizowane zostały przez Muzeum im. Orła Białego.


reklama


 

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media