fbpx

Polecamy

W Skarżysku powstaje centrum produkcyjne struktur platform lotniczych dla dronów. Zatrudnienie znajdzie nawet kilkaset osób

W Skarżysku-Kamiennej – dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu prezydenta miasta – pojawił się duży inwestor z sektora produkcyjnego, który już rozpoczął rekrutację pracowników, a docelowo ma w planach rozbudowę zakładu nawet do 500  miejsc pracy. Chodzi o GRUPĘ WB, która jest obecnie największym polskim producentem systemów elektronicznego wsparcia pola walki. W naszym mieście produkowane będą struktury kompozytowe i sterownicze platform lotniczych dla bezpilotowców BSL (dronów).

Grupa WB oferuje technologie łączności, dowodzenia i zaawansowane rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata w takich obszarach jak:

  • systemy obserwacyjno-rozpoznawcze,
  • systemy dowodzenia, łączności i zarządzania na polu walki,
  • systemy kierowania ogniem,
  • systemy uderzeniowe,
  • systemy informatyczne i cyberbezpieczeństwa,
  • wyposażenie oraz modernizacja sprzętu wojskowego.

Grupa zajmuje się także technologiami dla przemysłu.

Produkcja ma się odbywać również w Skarżysku-Kamiennej.

– Skarżysko zostało przez nas wybrane spośród kilku lokalizacji. Już po naszym pierwszym kontakcie z prezydentem miasta otrzymaliśmy pakiet wymaganych informacji, co ułatwiło nam podjęcie decyzji – mówi Roman Musiał, szef strategicznych programów obronnych i cywilnych Grupy WB, który jest uznanym specjalistą m.in. w dziedzinie systemów rakietowych, był dyrektorem naczelnym Zakładów Metalowych MESKO, prezesem Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionu i Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego oraz prezesem zakładów ZS STAR w Starachowicach.

Inwestor już rozpoczął pracę nad rozpoczęciem działalności na terenie naszego miasta.

– Chcemy uruchomić produkcję w ciągu trzech najbliższych miesięcy. W tym czasie stworzymy niezbędną infrastrukturę, wyposażymy stanowiska pracy i przeprowadzimy proces rekrutacji – dodaje prezes Roman Musiał.

W Skarżysku-Kamiennej tworzone jest centrum produkcyjne struktur platform lotniczych dla bezpilotowców (drony).

– Produkujemy drony na użytek cywilny i użytek bojowy, a także drony obserwacyjne. Mamy ogromy rynek, posiadamy własne technologie, jesteśmy największym producentem dronów w Europie – podkreśla prezes Roman Musiał.

Grupa WB Electronics S.A. otrzymała m.in. zamówienie na realizację programu Gladius dla Polskiej Armii. Wartość umowy, której stronami są Skarb Państwa reprezentowany przez Agencję Uzbrojenia oraz WB Electronics S.A., opiewa ma 2 miliardy zł, a dostawy już się rozpoczynają (Gladius to nowe drony uderzeniowe, które są dziełem polskich inżynierów z firmy WB Electronics).

Jak wyjaśnia Jarosław Dąbrowa, dyrektor Centrum Produkcyjnego Skarżysko Grupy WB, do końca roku zatrudnienie w skarżyskiej lokalizacji ma wynieść nie mniej jak 50 osób.

– W przyszłym roku planujemy pełne rozwinięcie produkcji i nowe zatrudnienia, nie mniej niż 150, a docelowo około 200 osób. W następnych latach zakładamy, że przy dodatkowej hali produkcyjnej, będziemy mogli rozwinąć zatrudnienie nawet do około 400-500 osób – mówi dyrektor Jarosław Dąbrowa.

Rekrutacja już rusza, a wkrótce podane będą ogłoszenia z konkretnymi stanowiskami pracy. Poszukiwane będą osoby do precyzyjnych procesów montażowych przy platformach lotniczych dla bezpilotowców (dronów), ale także osoby odpowiedzialne za organizację i nadzorowanie pracy, procesy logistyczne, transportowe itp.

– Bardzo cieszy mnie decyzja inwestora o ulokowaniu zakładu w Skarżysku. Intensywnie o to zabiegaliśmy. Rozmowy trwały przez kilka miesięcy. Wiem, że pod uwagę branych było kilka lokalizacji. Cieszę się, że udało nam się przekonać inwestora do naszego miasta – mówi prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig. – To kolejny przyciągnięty przez nas do miasta inwestor i kolejne miejsca pracy dla mieszkańców. Uważam to za nasz sukces, dowód na sprawność naszego działania i stworzony w mieście proinwestycyjny klimat. Jesteśmy administracją przyjazną inwestorom i każda firma – zarówno ta z zewnątrz, jak i ta lokalna – która ma zamiar lokować kapitał na naszym terenie i inwestować we własny rozwój a więc także w nowe miejsca pracy, może liczyć na moje wsparcie jako prezydenta miasta – dodaje Konrad Krönig.


reklama


         

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media