fbpx

Polecamy

W ZPEW powstanie jedyny w województwie Ośrodek Wsparcia i Testów

W Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej powstanie jedyny w województwie Ośrodek Wsparcia i Testów (OWiT). Powiat skarżyski za pośrednictwem ZPEW pozyskał na ten cel 1,5 mln złotych. W piątek, 22 października przy udziale starosty Artura Berusa, wicestarosty Anny Leżańskiej oraz dyrektora ZPEW Marcina Kruka podpisana została umowa z dyrektorem Świętokrzyskiego Oddziału PFRON Andrzejem Michalskim na utworzenie i prowadzenie OWiT. Ośrodek będzie świadczył kompleksowe usługi informacyjne i doradcze dla osób z niepełnosprawnością oraz ich otoczenia, a także usługi eksperckie mające na celu optymalne zaopatrzenie osób z niepełnosprawnościami w szeroko pojmowane technologie asystujące. 

Ośrodek Wsparcia i Testów będzie funkcjonował przy Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą w Skarżysku-Kamiennej, które także zostało utworzone w skarżyskim Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych jako jedyne w województwie świętokrzyskim.  

To duże wyróżnienie dla naszego powiatu i naszej szkoły. Pozyskane z PFRON 1,5 mln złotych to już kolejne środki, które nasz powiat przeznacza na tak ważne i potrzebne wsparcie, jakim jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami i ich otoczenia – mówi starosta Artur Berus nie ukrywając zadowolenia z faktu, że powiat skarżyski jako jedyny w województwie będzie tworzyć Ośrodek Wsparcia i Testów.

Do zadań OWiT będzie należało:

  • świadczenie porad osobom z niepełnosprawnościami w optymalnym wyborze, właściwych do aktualnych potrzeb technologii asystujących i ich prezentacja,
  • prowadzenie wstępnego instruktażu oraz wskazanie potencjału wykorzystania technologii asystujących w życiu codziennym lub pomoc osobie z niepełnosprawnością w wyszukaniu stosownych szkoleń w tym zakresie,
  • wypożyczanie sprzętów, urządzeń i oprogramowania w celu ich testowania przez osoby z niepełnosprawnościami poza siedzibą OWiT,
  • świadczenie porad członkom rodzin osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunom, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących wykorzystania technologii asystujących.

Jak informuje dyrektor ZPEW Marcin Kruk Ośrodek Wsparcia i Testów w Skarżysku-Kamiennej będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami co najmniej 4 godziny dziennie przez 3 dni w tygodniu oraz komunikacyjnie (telefonicznie i mailowo) również w pozostałym czasie, nie mniej niż 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu.

Środki finansowe na utworzenie OWiT pozyskane zostały w całości z PFRON w ramach programu „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością”.


reklama


  

J.Jagiełło/Powiat Skarżyski

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media