fbpx

Polecamy

Szpital Powiatowy w Skarżysku zakupił nowoczesny mammograf cyfrowy. Od kwietnia ruszą badania na nowym sprzęcie

Od kwietnia mieszkanki z terenu powiatu skarżyskiego będą mogły korzystać z bezpłatnych badań mammograficznych w odnowionej pracowni mammografii Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, wyposażonej w nowy cyfrowy mammograf. Sprzęt diagnostyczny najnowszej generacji zakupiony za ponad 1,3 mln zł został uroczyście oddany do użytku w czwartek 21 marca, przy udziale m.in. przedstawicieli Samorządu Powiatu Skarżyskiego – starosty Artura Berusa, członek zarządu Katarzyny Bilskiej, radnej Barbary Koci oraz sekretarz Małgorzaty Nosowicz. Rejestracja pacjentek na badania mammograficzne została już przez szpital uruchomiona.

- To jest bardzo dobry dzień dla Powiatu Skarżyskiego. Mamy w Naszym szpitalu nowoczesny mammograf cyfrowy i chyba tu w środowisku medycznym nie muszę przekonywać, że to jest najszybsza diagnostyka raka piersi. To jest przykład, że pewne rzeczy nie mają barw politycznych. W Powiecie Skarżyskim nie ma żadnych barw politycznych. Jeżeli chcemy osiągnąć cel włączamy wszystkich partnerów do tego, aby ten cel osiągnąć, bo zawsze jako samorząd szukamy partnerów a nie wrogów, bo chcemy łączyć ludzi a nie dzielić - zaznaczył starosta Artur Berus. Starosta złożył także podziękowania osobom zaangażowanym w realizację zadania pn. Zakup cyfrowego systemu  mammograficznego wraz z niezbędnymi pracami instalacyjnymi i adaptacyjno-remontowymi dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej  Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej - Curie (ZOZ)”. Podziękowania trafiły do: sekretarza powiatu Małgorzaty Nosowicz i pracowników starostwa odpowiedzialnych za merytoryczne przygotowanie wniosku, do Elżbiety Waglowskiej, prezes Skarżyskiego Klubu AMAZONEK, dyrekcji szpitala – Leszka Lepiarza i Krzysztofa Grzegorka, do minister Marzeny Okły – Drewnowicz oraz poseł Agaty Wojtyszek.    

Marzy nam się, żeby nasza służba zdrowia, nasze polskie realia były takie, że nie będziemy musieli lobbować o rzeczy, które są oczywiste, które powinny być dostępne wszystkim jednostkom służby zdrowia. Bo tak naprawdę zdrowie to jest najważniejsza rzecz, którą możemy utracić bardzo szybko i o, którą powinniśmy walczyć – mówiła w imieniu minister do spraw polityki senioralnej Polski Marzeny Okły – Drewnowicz oraz własnym członek zarządu powiatu Katarzyna Bilska.           

- Jest mi niezmiernie miło reprezentować dzisiaj panią poseł Agatę Wojtyszek, która w znaczny sposób przyczyniła się do pozyskania środków na ten specjalistyczny sprzęt, który zdecydowanie podnosi prestiż naszego Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Tak więc w tym tygodniu przedświątecznym, gdzie składamy sobie życzenia, jest to piękny prezent dla Pań z naszego powiatu, aby ta profilaktyka była praktykowana – powiedział radny sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Marcin Piętak.    

Nowoczesny mammograf wyposażony w technologię cyfrową został zainstalowany w odnowionej Pracowni Mammografii, która została dziś ponowie uruchomiona. Zakupione przez szpital nowe urządzenie jest odpowiedzią na coraz większe potrzeby pacjentek.


reklama


Jak podkreślił dr n. med. Krzysztof Grzegorek, zastępca dyrektora ds. Medycznych Szpitala Powiatowego obecnie mammograf jest podstawowym sprzętem służącym do diagnostyki wczesnego wykrywania raka piersi, dlatego tak wielkie znaczenie ma, że szpital kolejny raz uruchomił i odtworzył pracownię mammograficzną dla wszystkich kobiet z powiatu skarżyskiego i nie tylko.

Mammograf cyfrowy zastąpił w szpitalu mammograf analogowy, który od dłuższego czasu był trwale wyłączony z użytkowania.

Nowy sprzęt jest aparatem cyfrowym z możliwością pełnej tomosyntezy (czyli mammografii 3D) i mammografii spektralnej, czyli z użyciem środka kontrastowego umożliwiającego wykrycie ogniska patologicznego. Rak piersi jest coraz częstszym nowotworem. Kilkanaście lat temu rocznie nowych zachorowań na raka piersi było ok. 13 tysięcy obecnie jest ok. 20 tysięcy. Cieszę się, że nasz zakład się rozwija, że będziemy mogli służyć Państwu najnowocześniejszą diagnostyką – zaznaczyła Aneta Duda-Tazbir, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej zapraszając na badania.      

Nowy mammograf został zakupiony w ramach realizacji zadania pn. Zakup cyfrowego systemu  mammograficznego wraz z niezbędnymi pracami instalacyjnymi i adaptacyjno-remontowymi dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej - Curie (ZOZ)”.

Całkowity koszt zadania wyniósł 1 345 500,83 zł. Zadanie zostało sfinansowane ze środków pozyskanych z budżetu państwa w wysokości 1 071 752,67 zł oraz z budżetu powiatu skarżyskiego w kwocie 267 938,17 zł i Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, który na ten cel przeznaczył kwotę 5 809,99 zł.

W ramach zadania:

  • zakupiono cyfrowy mammograf Amulet Innovality firmy Fujifilm z możliwością wykonywania mammografii 3D, tomosyntezy oraz biopsji, wraz ze stacją technika/operatora, zestawem fantomów do wykonywania testów podstawowych i specjalistycznych;
  • zintegrowano użytkowany z Szpitalu system INFINITT PACS z cyfrowym systemem mammograficznym oraz stacją opisową, wraz z implementacją aplikacji do pomiaru dawek dla cyfrowego systemu mammograficznego;
  • wykonano prace adaptacyjno-remontowe.

Jak informuje szpital po zakończeniu cyklu szkoleń dla personelu w pracowni mammograficznej, pacjentki z powiatu skarżyskiego oraz z powiatów ościennych, będą mogły mieć wykonywane badania mammograficzne w ramach skierowania z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, Poradni Położniczo-Ginekologicznej, Poradni Chirurgii Onkologicznej oraz z innych poradni specjalistycznych.

Na badanie piersi można się zapisywać już od dzisiaj, rejestrując się pod nr telefonu 41 516 209 324, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:30.

Podczas uroczystego przekazania do użytku nowoczesnego mammografu wyposażonego w technologię cyfrową obecni byli także przedstawiciele Skarżyskiego Klubu Amazonek, pracownicy Zakładu Diagnostyki Obrazowej i pozostałych oddziałów szpitala, lekarze Poradni Chirurgii Onkologicznej oraz przedstawiciele firmy Fujifilm Polska Sp. z o.o. dostarczającej produkty i usług dla opieki zdrowotnej.   

odnowiona pracownia mammografii w szpitalu powiatowym uroczyste oddanie do użytku mammografu cyfrowego nowy mammograf cyfrowy nowy mammograf cyfrowy nowy mammograf cyfrowy nowy sprzęt do mammografii cyfrowej DSC09576DSC09579DSC09581uroczyste oddanie do użytku mammografu cyfrowego uroczyste oddanie do użytku mammografu cyfrowego uroczyste oddanie do użytku mammografu cyfrowego uroczyste oddanie do użytku mammografu cyfrowego uroczyste oddanie do użytku mammografu cyfrowego uroczyste oddanie do użytku mammografu cyfrowego uroczyste oddanie do użytku mammografu cyfrowego uroczyste oddanie do użytku mammografu cyfrowego

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media