fbpx

Polecamy

Srebrne gody Powiatu Skarżyskiego (zdjęcia)

W piątek, 10 listopada, w sali Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbyła się uroczysta Sesja Rady Powiatu Skarżyskiego z okazji 25-lecie Powiatu Skarżyskiego.

Uroczyste obrady sesji rozpoczął Przewodniczący Rady Powiatu  Jacek Jeżyk.

25 lat temu, 10 listopada 1998 roku, odbyła się pierwsza sesja Rady Powiatu Skarżyskiego. Przez te lata każda kadencja samorządu powiatowego podejmowała decyzje wpływające na zmiany w naszym powiecie. Z okazji jubileuszu życzyłbym sobie, aby o naszych decyzjach, zarówno powiatowa społeczność, jak i nasi następcy, mogli wyrażać się kiedyś z uznaniem – powiedział na wstępie przewodniczący Jacek Jeżyk.

Potem podziękował radnym i starostom wszystkich kadencji za pracę na rzecz powiatu, przypomniał nazwiska wszystkich radnych sześciu kadencji, a minutą ciszy wszyscy uczcili  tych, którzy już odeszli.

Natomiast Starosta Skarżyski Artur Berus podziękował w swoim wystąpieniu  wszystkim samorządom.

Jestem dumny, że samorząd powiatu skarżyskiego przez te 25 lat potrafił zbudować prawdziwa wspólnotę z tworzącymi go gminami. Wspólnotę, która chce ze sobą współpracować na wielu płaszczyznach  życia publicznego dla dobra swoich mieszkańców – mówił starosta Artur Berus.

Potem, wszyscy przybyli na tą uroczystość, mieli okazję obejrzeć krótki film promocyjny o powiecie skarżyskim.

Kolejnym punktem sesji były odznaczenia.

Jako pierwsi uhonorowani zostali radni, którzy od 25 lat zasiadają w Radzie Powiatu Skarżyskiego. A byli to Bożena Bętkowska i Jerzy Żmijewski. Drobne upominki otrzymali z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Jacka Jeżyka i Starosty Skarżyskiego Artura Berusa.  

Za zasługi w działalności społecznej i samorządowej srebrnym krzyżem zasługi została odznaczona Anna Leżańska. Za zasługi na rzecz działalności lokalnej brązowym krzyżem zasługi zostali odznaczeni: Adam Ciok i Emil Tokarczyk. Odznaczenia państwowe wręczył samorządowcom wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.  

Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej została odznaczona  medalem srebrnym - Barbara Dygas, a medalem brązowym: Mariusz Bartosik , Katarzyna Ciok, Anna Dąbek oraz Małgorzata Nosowicz.

Radny Mieczysław Bąk otrzymał odznakę nadaną przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Honorowy Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Ponadto odznaczenia otrzymali pracownicy pracujący w powiecie od 25 lat: Zbigniew Babiarz, Dariusz Chojnacki, Karina Działak, Katarzyna Geller, Jolanta Janowska, Zbigniew Kochański, Łukasz Krawiecki, Mariusz Lisowski, Grażyna Misztal, Joanna Nasiołkowska, Grzegorz Turek, Joanna Wężyk, Andrzej Wisowaty, Karina Wiśniewska, Irena Kapusta-Witaszek i Dariusz Zarychta.

Podczas uroczystej sesji wręczono również nagrody w konkursie „Powiatowe Dęby”. W kategorii Kultura nagrodę otrzymał Wacław Pejas z gminy Bliżyn.

Wacław Pejas – to ludowy śpiewak, solista, tenor, gawędziarz,  animator kultury (w styczniu 2023 r. obchodził 30-lecie pracy artystycznej oraz 85-lecie urodzin). Jest  inicjatorem założenia i czynnym działaczem Klubu Seniora w Mroczkowie. Dzięki jego inicjatywie powstał Chór Seniora „Zawsze młodzi”, którym kieruje i z którym koncertuje. Uczestniczy w wielu imprezach kulturalnych w środowisku lokalnym, przeglądach i festiwalach ogólnopolskich (np. Buskich Spotkaniach z Folklorem w Busku Zdroju, Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie, Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich w Maciejowicach, Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Warce, Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży. Popularyzuje folklor regionu świętokrzyskiego i jest autorem wielu tekstów piosenek (np. Pieśń o Sobótce dla Zespołu Ludowego „Sobótka”) i wierszy

W kategorii działalność społeczna nagrodę otrzymała Fundacja „Daj Szansę”.

Fundacja Daj Szansę działa od ponad 20 lat, z jej pomocy skorzystało ponad 700 uczniów i studentów z terenu powiatu skarżyskiego na kwotę ponad milion złotych. Wspiera i promuje  uzdolnioną młodzież poprzez:
- finansowanie stypendiów naukowych, artystycznych i sportowych oraz nagród za wybitne osiągnięcia  w różnych dziedzinach
- organizowanie wyjazdów na kursy mistrzowskie, staże naukowe, konkursy i festiwale w kraju i za granicą oraz dofinansowywanie zakupu pomocy naukowych i  instrumentów muzycznych
- organizowanie koncertów charytatywnych i konkursów promujących twórczość plastyczną, fotograficzną i literacką dzieci i młodzieży
- wydawanie publikacji pokonkursowych zawierających nagrodzone i wyróżnione prace uczestników
- wspieranie wszelkich inicjatyw lokalnych o charakterze ponadgminnym, w zakresie działalności edukacyjnej, artystycznej, kulturalnej, a także wydawniczej związanej z historią i tradycją regionu świętokrzyskiego.

Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i jednocześnie pierwszy Starosta Skarżyski - Andrzej Bętkowski i posłanka na Sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz oraz przedstawiciele poszczególnych gmin powiatu skarżyskiego.

W części artystycznej wystąpiła Anna Józefina Lubieniecka - była wokalistka zespołu Varius Manx.  W tym dniu zaproszeni goście mogli również obejrzeć wystawę zdjęć obejmującą działalność powiatu skarżyskiego na przestrzeni 25 lat.


reklama


        25 lat w powiecie

             Jacek Jezyk Przewodniczacy Rady Powiatu

 Poczet sztandarpwy podczas uroczystosci

    zaproszeni goscie 2

  Bożena Bętkowska i Jerzy Żmijewski ze starosta i przewodniczącym

    Anna Leżańska odbiera srebrna odznakę

    Odznaczenie samorządowcy Anna Leżańska, Adam Ciok i Emil Tokarczyk
  Odznaczeni pracownicy starostwa
   Odznaczony Mieczysław Bąk
 Wacław Pejas zdobywca Powiatowego Dębu
 Joanna Wężyk prezes Fundacji Daj szanse z Powiatowym Dębem
 Obecny Zarząd Powiatu odbiera gratukacje z rąk poseł Marzeny Okły Drewnowicz
 Marszałek Andrzej Betkowski składa gratulacje obecnumu zarzadowi powiatu Skarżyskiego
 Włodarze gmin powiatu Skarzyskiego skladaja gratulacje
 Jacek Jeżyk odbiera gratulacje z rak przedstawiciela MESKO
   Pamiatkowe zdjęcie włodarzy powiatu skarzyskiego
    Józefina Lubieniecka podczas występu
 Wystawa 25 lat powiatu
 Zdjęcie z tortem
PS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media