fbpx

Polecamy

„Spacer pamięci do Mauzoleum w Michniowie” – aktywna rekreacja z historią w tle. Liczny udział mieszkańców powiatu skarżyskiego

Blisko 250 osób wzięło udział w „Spacerze pamięci do Mauzoleum w Michniowie”. Wydarzenie zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Mauzoleum Wsi Polskich w Michniowie oraz Nadleśnictwo Suchedniów było okazją do poznania trudnej historii wsi Michniów oraz jej mieszkańców z 1943 r.. Był również formą aktywnego spędzenia czasu w otoczeniu natury suchedniowskich lasów. - Dziękuję, że byliście z nami podczas tego historyczno – edukacyjnego wydarzenia, które upamiętnia 80. Rocznicę Zagłady Wsi Michniów oraz wpisuje się w kalendarz wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Jubileuszowi 25-lecia Powiatu Skarżyskiego - zaznaczył starosta Artur Berus zwracając się do uczestników spaceru. Obok mieszkańców powiatu w wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele organizatorów wydarzenia oraz gospodarze terenu m.in. wicestarosta Anna Leżańska, członek zarządu powiatu Katarzyna Bilska, sekretarz powiatu Małgorzata Nosowicz, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora, kierownik działu edukacyjno-historyczny Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich dr Hubert Seńczyszyn, kierownik dział obsługi Bartosz Bętkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów Piotr Fitas oraz burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów Cezary Blach.  

„Spacer pamięci do Mauzoleum w Michniowie” rozpoczął się od wspólnego zapalenia zniczy pamięci przed mogiłą pomordowanych mieszkańców Michniowa, usytuowaną na placu całego kompleksu związanego z muzeum. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli do nowego budynku wystawienniczego, gdzie przy udziale i merytorycznym wsparciu przewodników, zwiedzali obiekt oraz zgłębiali wiadomości o tragicznych losach Polaków w okresie II wojny światowej. Mauzoleum w Michniowie jest muzeum historyczno-martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich w tym Michniowa. Michniów został spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku, za pomoc udzieloną partyzantom Armii Krajowej. W czasie dwudniowej pacyfikacji zginęło co najmniej 204 mieszkańców wsi (102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat), w większości spalonych żywcem. Dziewięć osób zostało aresztowanych i wywiezionych do obozu KL Auschwitz. Ponadto 18 kobiet zostało wysłanych na roboty przymusowe do Rzeszy. Cała wieś została doszczętnie spalona. Ze względu na znajdujący się na terenie Mauzoleum zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, Muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej.

Po zwiedzeniu Mauzoleum uczestnicy spaceru pod okiem i kierunkiem pracowników Nadleśnictwa Suchedniów przeszli „Leśną Drogą Krzyżową” na pobliską Polanę Leśnika. Tam przedstawiciele organizatorów podziękowali mieszkańcom powiatu za tak duże zainteresowanie i odpowiedzenie na zaproszenie do udziału w spacerze. Podkreślali jak ważnym i istotnym miejscem w historii regionu oraz Polski są wydarzenia, które dotknęły w 1943 r. wieś Michniów.     

Dziękuję, że byliście z nami podczas tego historyczno – edukacyjnego wydarzenia, które upamiętnia 80. Rocznicę Zagłady Wsi Michniów. Wpisuje się ono również w kalendarz wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Jubileuszowi 25-lecia Powiatu Skarżyskiego - zaznaczył starosta Artur Berus.

Bardzo miło mi widzieć tak liczną grupę na pierwszym spacerze i mam nadzieję, że nie ostatnim. Liczę na to, że to Państwo będziecie ambasadorami naszego Mauzoleum, że warto nas odwiedzić – mówił kierownik działu obsługi Mauzoleum Bartosz Bętkowski.

Bardzo się cieszę, że Państwo zechcieli wziąć udział w tym spacerze, bo dla nas mieszkańców Suchedniowa, a przede wszystkim mieszkańców Michniowa te coroczne uroczystości rocznicowe są bardzo ważne. Tu jeszcze do dzisiaj są żywe wspomnienia, jest pamięć o tych wydarzeniach, które miały miejsce 80 lat temu. Dziękuję organizatorom, bo dzięki tej współpracy mieliśmy wszyscy okazję zwiedzić to szczególne miejsce. W dzisiejszych czasach w szczególności powinniśmy o takich rzeczach pamiętać, żeby to się już nigdy więcej nie powtórzyło – zaznaczył burmistrz Suchedniowa Cezary Blach.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów Piotr Fitas natomiast przybliżył uczestnikom spaceru historię powstania ścieżki edukacyjno-historycznej jaka jest „Leśna Doga Krzyżowa”, którą mieli okazję przemierzyć i zobaczyć. Ścieżka długości 607 m. utworzona została przez Nadleśnictwo Suchedniów w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Ta ścieżka jest dla nas taką metaforą, ponieważ łączy dwa miejsca – miejsca gdzie spoczęły szczątki doczesne ludzi, którzy zostali zamordowani podczas pacyfikacji oraz miejsce, gdzie ta kaźń się zaczęła, gdzie zamordowano żonę wraz z dziećmi gajowego Wikło. Stacje - 13 i 14 - drogi krzyżowej są poświecone odpowiednio mieszkańcom Michniowa, którzy zginęli (13) oraz gajowemu Wikło jego rodzinie oraz leśnikom, którzy zginęli podczas pacyfikacji (14) – informował Nadleśniczy.     

Wydaje mi się, że podczas tego spaceru wszyscy nabraliśmy takiego wytchnienia i refleksji, a refleksja jest w życiu zawsze potrzebna. To dzisiejsze słońce jest chyba też takim znakiem pokazującym, że każde ciężkie chwile, kiedyś zakończą się słońcem. To słońce daje nam nadzieję - że warto wierzyć, że będzie lepiej, że jest lepiej i dbajmy o to co mamy – podsumowała refleksyjnie wizytę w Mauzoleum i spacer leśną ścieżką edukacyjną członek zarządu Katarzyna Bilska, zapraszając do wysłuchania spektaklu słowno-muzycznego „Cena wolności” w wykonaniu uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu skarżyskiego.

W spektaklu „Cena wolności” wystąpili: Anna Sasal i Oliwia Jarosz - uczennice I Liceum Ogólnokształcącego, Kamila Sochacka – uczennica Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych, Julia Dąbrowa, Filip Kowalik i Maja Ołub – uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz klasa o kierunku „Innowacja Wojskowa” z Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych. Intencją organizatorów spaceru włączenia młodzieży w wydarzenie było przede wszystkim pielęgnowanie w ich świadomości pamięci o ważnych wydarzeniach ściśle związanych z powiatem skarżyskim w połączeniu z praktyczną nauką lokalnej historii.

Występy młodzieży zachęciły uczestników wydarzenia do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które wypełniły pobyt na Polanie Leśników.    

Osoby uczestniczące w spacerze pamięci mieli także okazję spróbować lokalnych specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń „Michniowianki” z Michniowa.   


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media