fbpx

Polecamy

W podziękowaniu za „piękny czas młodości kierowany Twoją ręką” Muzealne wspomnienie Bogdana Winiarskiego

Wspomnienia, wzruszenia i pamięć – to w największym skrócie kanwa spotkania poświęconego pamięci Honorowego Obywatela Skarżyska Bogdana Winiarskiego, które odbyło się 15 marca w  Muzeum im. Orła Białego. Jego inicjatorami byli podopieczni i współpracownicy nieodżałowanego sportowca, trenera, działacza i społecznika.

Wśród gości znalazła się, m.in.: Apolonia Winiarska – małżonka i podopieczna  bohatera wieczoru, która przed 60 laty sięgnęła po tytuł mistrzyni kraju w lekkoatletycznym pięcioboju. Na jej ręce trafiły upominki ufundowane przez zastępcę prezydenta miasta Krzysztofa Myszkę. W imieniu Zarządu Powiatu obdarowały mistrzynię Katarzyna Bilska i Bożena Bętkowska. Pamiątkowy grawerton, przypominający mistrzowskie rezultaty osiągnięte 22 lipca 1963 r. w Łodzi przekazał dyrektor Muzeum Grzegorz Bień.

Muzealnicy powitali też kwiatami mistrzynię Europy w skoku w dal z Aten (1969) Mirosławę Sarnę. Olimpijka z Meksyku (1968) i ośmiokrotna mistrzyni Polski doskonale pamiętała wyczyny podopiecznych Bogdana Winiarskiego oraz sportowego ducha, który im towarzyszył.

Literackie wspomnienie ostatniego z Honorowych Obywateli Skarżyska przestawiła jego była zawodniczka Zofia Kuśmierczyk. Lekkoatletka, która w przeszłości, m.in. dwukrotnie stawała na drugim miejscu sztafetowego (4X400m) podium mistrzostw Polski. Dziękowała ona, w  imieniu wielu, za „piękny czas młodości kierowany Twoją ręką” a w wierszu „Trwanie” nawoływała młode pokolenie do czynnego uprawiania sportu.

Swymi refleksjami i pięknymi fotografiami z czasów aktywności Bogdana Winiarskiego podzielili się: jego  bratanek Jacek Winiarski oraz red. Jan Kędracki – dziennikarz, znawca królowej sportu, były prezes Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego.

O Bogdanie Winiarskim mówili ci, którzy jeszcze niedawno startowali z nim na zawodach Masters – Zdzisław Włodarczyk i Mirosław Pardela.

Braw uczestnikom spotkania  nie szczędziła przybyła do Muzeum publiczność.


reklama


MOB, foto: M.Sikora

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media