fbpx

Polecamy

Nowy plan transportowy dla miasta

System informacji pasażerskiej już działa

Na ośmiu przystankach autobusowych w Skarżysku-Kamiennej pojawiły się tablice informujące o odjazdach autobusów. To pierwszy z elementów systemu informacji pasażerskiej, który jest wdrażany w mieście i początek sporych zmian w komunikacji miejskiej.

Elektroniczne tablice znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • ul. 1 Maja (przy I Liceum Ogólnokształcącym)
  • ul. Norwida (przy fontannie)
  • ul. Norwida (przy poczcie)
  • ul. Sikorskiego (przy Urzędzie Miasta)
  • ul. Piłsudskiego (przy szkole)
  • ul. Niepodległości (przy dworcu PKP)
  • ul. Szydłowiecka (pętla)

System informacji pasażerskiej pokazuje rzeczywisty czas przyjazdu i odjazdu autobusów. Został testowo uruchomiony w połowie stycznia. W pełni rozpocznie funkcjonowanie od 1 kwietnia.

 – Dzięki już wdrażanym i planowanym zmianom, komunikacja miejska w Skarżysku będzie lepiej zorganizowana i nowocześniejsza, a przede wszystkim będzie bardziej dostosowana do potrzeb i oczekiwań mieszkańców – podkreśla prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig.

Komunikacja miejska w nowej odsłonie…

Kolejne zmiany pasażerowie komunikacji miejskiej w Skarżysku zauważą od 1 kwietnia. Wówczas w autobusach komunikacji miejskiej uruchomione zostaną biletomaty, na ulice wyjedzie osiem nowych autobusów, zmienią się rozkłady jazdy i linie autobusowe. Na ten właśnie temat rozmawiamy z zastępcą prezydenta Skarżyska-Kamiennej Andrzejem Brzezińskim.

Miasto kupiło nowe autobusy. Co to za pojazdy i kiedy zaczną wozić pasażerów?

Andrzej Brzeziński, zastępca prezydenta miasta: – Zakupiliśmy osiem nowych autobusów Solaris Urbino, spełniających normy EURO 6. Są to dziesięciometrowe autobusy, z naszej perspektywy optymalne dla potrzeb komunikacji miejskiej w Skarżysku.

Przypomnę, że zakup nowych, ekologicznych autobusów to element wielomilionowego projektu pod nazwą „Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego”, w ramach którego wybudowany został także wiadukt nad torami.

Autobusy wyjadą na ulice naszego miasta 1 kwietnia. Wtedy też w naszej gminie zacznie obowiązywać nowy plan transportowy.

Jak więc – po 1 kwietnia – będzie wyglądała komunikacja miejsca w Skarżysku i jakich zmian mogą się spodziewać mieszkańcy?

– Przede wszystkim, miasto będzie obsługiwane przez dwie spółki komunikacyjne: Miejską Komunikację Samochodową oraz Zakład Komunikacji Miejskiej.

Dobrą informacją dla pasażerów jest to, że zwiększy się liczba połączeń autobusowych. Linii autobusowych co prawda nie przybędzie, ale zmienią się nieco ich trasy. Nowe rozwiązanie wprowadzi cykliczne rozkłady jazdy i koordynację godzin odjazdów linii jadących w podobnych kierunkach, wyeliminuje kumulację autobusów, dzięki zwiększeniu częstotliwości kursowania.

Czy nowe rozwiązania będą w pełni dostosowane do oczekiwań mieszkańców?

– Opracowanie docelowego przebiegu tras i rozkładów jazdy autobusów komunikacji miejskiej poprzedziliśmy konsultacjami społecznymi. Przeanalizowaliśmy wszystkie wnioski złożone przez mieszkańców i uwzględniliśmy te, które nie zaburzały funkcjonowania rytmiki komunikacji.

Co jeszcze zmieni się po 1 kwietnia, poza tym, że autobusy będą jeździły nowymi trasami i według nowych rozkładów?

– Kolejna nowość – we wszystkich autobusach pojawią się biletomaty obsługujące płatności bezgotówkowe. Bilety nie będą już sprzedawane przez kierowców.

Zmienią się rodzaje i ceny biletów. Obowiązywać będzie także zupełnie nowy wzór biletu w całej komunikacji miejskiej – dla obu spółek komunikacyjnych. Nadal natomiast pasażerowie będą mogli korzystać z całej sieci komunikacyjnej w ramach jednego biletu czasowego. Pozwala to na dokonywanie dowolnej liczy przesiadek i korzystania z różnych linii komunikacyjnych bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów.

W pełni zacznie działać system informacji pasażerskiej, który już w naszym mieście jest wdrażany, a pierwszym etapem było ustawienie i uruchomienie tablic informacyjnych na kilku wybranych przystankach. Tablice informują o godzinach przyjazdów i odjazdów autobusów, o ewentualnych opóźnieniach. System działa w czasie rzeczywistym, na bieżąco monitoruje autobusy i czas, w którym się przemieszczają.

Można więc śmiało powiedzieć, że XXI wiek wreszcie zawita do komunikacji miejskiej w Skarżysku-Kamiennej.


reklama


    

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media