fbpx

Polecamy

Podsumowanie inwestycji prowadzonych przez MPWiK

Praca miejskich wodociągów kojarzy się zazwyczaj z dostarczaniem wody i odbiorem nieczystości oraz bieżącą eksploatacją infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Ale ostatnie lata bogate były też inwestycje przeprowadzone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Skarżysku-Kamiennej.

- Nasza podstawowa działalność, która polega na dostarczaniu wody i odbieraniu ścieków pochłania większość wysiłku naszych pracowników i większość pieniędzy, które otrzymujemy od mieszkańców z opłat za wodę i ścieki. Pamiętajmy jednak, że zdarzają się awarie, że starzeje się sieć. Powstają też nowe obszary, na których budowane są nowe domy i musimy je zasilić w nowe sieci wodociągowe i kanalizacyjne. W trosce o jakość życia mieszkańców i w trosce o środowisko wykonujemy inwestycje, które poprawiają funkcjonowanie całego systemu. Budujemy nowe wodociągi, budujemy nowe sieci kanalizacyjne, remontujemy, wprowadzamy nowe technologie do istniejących sieci i urządzeń– wyjaśnia Jan Maćkowiak, członek zarządu MPWiK sp. z o.o. w Skarżysku-Kamiennej.

W ostatnich pięciu latach skarżyska spółka wybudowała prawie 10 km nowej sieci wodociągowej za kwotę ponad 3,5 mln zł i ponad 5 km kanalizacji sanitarnej o wartości niemal 3 mln zł.

- Wydaliśmy na to duże miliony. Współpracujemy też ze strażą pożarną, dbamy o to żeby system wodociągów w aspekcie p-poż był zawsze sprawny i wydajny. Na przykład w ciągu ostatnich 5 lat zainstalowaliśmy ponad sto nowych hydrantów.

MPWiK wykonało także 405 nowych przyłączy wodociągowych w Skarżysku-Kamiennej, Skarżysku Kościelnym, Wąchocku i Bliżynie oraz 413 przyłączy kanalizacji sanitarnej

Wśród głównych inwestycji przeprowadzonych przez spółkę na przestrzeni ostatnich 5 lat warto wymienić m.in.: budowę sieci wodociągowej w części ulicy Niepodległości  w Skarżysku – Kamiennej, kanalizacji sanitarnej w ulicy Św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej, wymianę sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Paryskiej, budowę sieci wodociągowej pod rzeką Kamienną w kierunku Zakładu Z-2 w Skarżysku-Kamiennej i szereg innych, większych i mniejszych prac.

- To pokazuje, że praca MPWiK to nie tylko bieżąca działalność, czyli wydobycie wody i jej uzdatnianie, nie tylko sieć kanalizacyjna i funkcjonowanie oczyszczalni ścieków, ale inwestycje i wiele prac, które są konieczne dla wygody i zdrowia mieszkańców, jak również bezproblemowego funkcjonowania sieci – dodaje Jan Maćkowiak.

Inwestycje w latach 2017 - 2021

Sieć wodociągowa – o łącznej długości 9 653,15 mb – wartość 3 669 918,65 zł.

Sieć kanalizacji sanitarnej – o łącznej długości 5 340,00 mb – wartość 2 916 103,30 zł.

Przyłącza wodociągowe: ogółem wybudowane 405 szt. w tym:

– Skarżysko-Kamienna – 254 szt, dł. 4 723,95 mb

– Skarżysko Kościelne – 106 szt, dł. 2 217,44 mb 

– Wąchock – 18 szt, dł. 254,50 mb 

– Bliżyn – 27 szt, dł. 557,50 mb 

Wartość przyłączy wodociągowych wniesionych na majątek spółki – 364 909,91 zł

Przyłącza kanalizacji sanitarnej – ogółem wybudowano 413 szt. o łącznej długości 10 418,75 mb, w tym:

- przyłącza wybudowane w ramach dofinansowania Gminy Skarżysko Kościelne – 143 szt. 

Wartość przyłączy kanalizacyjnych wniesionych na majątek spółki – 439 756,37 zł

Wymiany i montaże hydrantów w ramach prac eksploatacyjnych: 102 szt.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media