fbpx

Polecamy

Uchodźcy zwiedzili atrakcje województwa świętokrzyskiego (zdjęcia)

Dąb Bartek, Oceanarium, wystawa „Świat Owadów”, Park Miniatur to część atrakcji, które zwiedzili ukraińscy uchodźcy z powiatu skarżyskiego podczas wycieczki integracyjno-krajoznawczej. Wycieczka odbyła się w minioną sobotę. Zorganizowana została w ramach realizacji projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy”, którego partnerem jest Powiat Skarżyski. Udział uchodźców w tego typu wydarzeniach jest jednym z elementów poznawczo-adaptacyjnych projektu.

Główne założenia projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” to szeroko pojęta pomoc oraz realizacja kompleksowych działań związanych z nauką języka polskiego, zabezpieczeniem najważniejszych potrzeb bytowych, opieką psychologicznej, a także pomoc w znalezieniu pracy czy dostosowaniu się do polskich realiów. W ramach tych działań m.in. realizowane są także takie, które ukierunkowane są na potrzeby społeczno-kulturalne. Są to m.in. wycieczki integracyjno-krajoznawcze, które umożliwią obywatelom z Ukrainy odnaleźć się w nowym środowisku, poznać otoczenie oraz zaznajomić się z historią i zasobami regionu.

W sobotę uchodźcy z terenu powiatu skarżyskiego, którzy biorą udział w projekcie odbyli pierwszą wycieczkę po naszym województwie. Punktem docelowym wycieczki był Zagnańsk, gdzie mieli okazję zwiedzić najpopularniejsze atrakcje. Tak więc odwiedzili jeden z najstarszych w Polsce pomników przyrody jakim jest Dąb Bartek oraz Kompleks Świętokrzyska Polana. Tam oglądali akwaria Oceanika ze zwierzętami wodnymi z całego świata. Byli również w Parku Miniatur Świętokrzysko, gdzie mogli odkryć tajemnice najważniejszych budowli regionu oraz obejrzeli wystawę pt. „Świat Owadów”.

- Była to pierwsza z czterech zaplanowanych wycieczek w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy”. W tym roku będzie jeszcze jedna, tym razem obywatele Ukrainy zwiedzać będą Bałtów. Z sobotniej wycieczki wszyscy byli bardzo zadowoleni. Dzieciaki były zachwycone wszystkimi atrakcjami, które zobaczyły. Oceanarium zrobiło na nich szczególne wrażenie. Miło było zobaczyć ich uśmiechnięte buzie – mówi członek zarządu powiatu skarżyskiego Adam Ciok, lider projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” w powiecie skarżyskim. – Takie wydarzenia pokazują, że integracja wśród uchodźców jest potrzebna. – dodaje lider projektu.

Po zwiedzaniu był czas na relaks, rekreację i doskonałą zabawę jaką oferuje Kompleks Świętokrzyska Polana, a także obiad i ognisko integracyjne. W wycieczce uczestniczyło 100 osób – obywateli z Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 zamieszkali na terenie powiatu skarżyskiego.

Projekt „Świętokrzyskie dla Ukrainy” realizowany jest w partnerstwie przez - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, powiaty: kielecki, skarżyski, starachowicki i włoszczowski, miasto Kielce oraz przy udziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Finansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.


reklama


PS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media