fbpx

Polecamy

Uroczystości z okazji 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Skarżysku Kościelnym

11 listopada, mieszkańcy Gminy Skarżysko Kościelne świętowali wspólnie 104. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Świętej Trójcy w Skarżysku Kościelnym, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Marian Czajkowski. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik ofiar II wojny światowej zlokalizowany przed budynkiem Urzędu Gminy Skarżysko Kościelne.

W uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe szkół podstawowych z terenu gminy Skarżysko Kościelne, poczty sztandarowy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, poczet sztandarowy Rycerzy Kolumba, radni, sołtysi, rady sołeckie, pracownicy urzędu gminy oraz mieszkańcy Gminy Skarżysko Kościelne.
Przy pomniku odśpiewano hymn państwowy oraz wzniesiono na nowy maszt flagę narodową. Później Wójt Gminy Skarżysko Kościelne Jacek Bryzik wygłosił okolicznościowe przemówienie.

- Szanowni Państwo, Droga Młodzieży. Przed chwilą nasi strażacy z OSP Grzybowa Góra umieścili na nowym maszcie naszą biało-czerwoną flagę, jeden z symboli państwowych Naszej Rzeczypospolitej Polskiej. Ten maszt dostaliśmy od Premiera Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, w zamian za przyłączenie się głosów naszych mieszkańców do akcji „Pod biało-czerwoną", do którego zachęcałem i dziś Wam drodzy mieszkańcy Gminy Skarżysko Kościelne za to bardzo dziękuję. Premier Pan Mateusz Morawiecki chciał aby ten maszt z naszą Polską flagą godnie upamiętniał zwycięstwo wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej w 1920r. zwanej „Cudem nad Wisłą", które obroniło Europę przed zalewem komunizmu. My Polacy z tego zwycięstwa jesteśmy bardzo dumni. Niech ta nasza biało-czerwona flaga dumnie przez cały rok powiewa w sercu naszej Małej Ojczyzny Gminie Skarżysko Kościelne i przypomina nam to zwycięstwo „Cud nad Wisłą" i niech przypomina nam, że powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami- mówił Jacek Bryzik, Wójt Gminy Skarżysko Kościelne.

- Nasz udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. Jest wyrazem wielkiego szacunku wobec Polaków, którzy w walce poświęcili, to co najcenniejsze dla każdego człowieka. Oddali życie swoje z miłości do kraju i wiarę w zwycięstwo. Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy własne terytorium, własne godło, flagę, hymn instytucję i szkoły, w których mówimy w języku polskim - mówił Jacek Bryzik, Wójt Gminy Skarżysko Kościelne.

- Miesiąc listopad, to miesiąc zadumy i refleksji nad przeszłością. Musimy myśleć także o przyszłości, aby to, co nam dali nasi przodkowie nie zostało nam ograniczone, żebyśmy nie zostali pozbawieni tych wartości - zaznaczał Wójt Jacek Bryzik,

Po wystąpieniu wójta delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Następnie młodzież ze Podstawowej w Skarżysku Kościelnym przedstawiła piękny występ słowno-muzyczny.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media