fbpx

Polecamy

Światowy Dzień Rzucania Palenia 2022 – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Rzuć palenie razem z nami”

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest co roku w trzeci czwartek listopada. Święto zapoczątkowały Stany Zjednoczone 1974 r. przez dziennikarza Lynn Smith, który zaapelował do czytelników na łamach swojej gazety, aby choć przez jeden dzień nie palili papierosów. W Polsce Światowy Dzień Rzucania palenia obchodzony jest od 1991 roku i dla osób palących jest doskonałą okazją do podjęcia wyzwania i skończenia z nałogiem palenia.

Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. Dym papierosowy zawiera 4 tys. związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia oraz ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym, która są przyczyną powstawania nowotworów. Do tych związków możemy zaliczyć: nikotynę, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.

Palenie papierosów tradycyjnych oraz e-papierosów powoduje wiele negatywnych skutków dla zdrowia człowieka, między innymi:

  • Choroby układu oddechowego – rozedma płuc, astma oskrzelowa, gruźlica, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)
  • Choroby układu krążenia – choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, tętniak aorty
  • Nowotwory – płuc, języka, wargi, nerki, pęcherza moczowego

Dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest bardziej szkodliwy dla zdrowia niż dym wdychany przez osoby palące prosto z papierosa. Jest to związane ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla, który zwiększa wchłanianie nikotyny do organizmu przez osoby niepalące. Palenie papierosów w otoczeniu dzieci prowadzi do wymuszonego wdychania przez nie dymu tytoniowego powodując: infekcje dróg oddechowych, astmę, zapalenie ucha środkowego, nowotwory, a nawet śmierć łóżeczkową u niemowląt.

Chcesz rzucić palenie? Wejdź na stronę internetową http://jakrzucicpalenie.pl

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Rzuć palenie razem z nami”

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej, jak co roku włączyła się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia, i we współpracy z Urzędem Miasta w Skarżysku-Kamiennej zorganizowała konkurs plastyczny „Rzuć palenie razem z nami”. Konkurs miał na celu promowanie wśród dzieci i ich rodziców zachowań korzystnych dla zdrowia wynikających z życia wolnego od nałogu tytoniowego. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną dowolną techniką związaną tematycznie z hasłem i celami konkursu.

Konkurs przeprowadzony był w 2 kategoriach wiekowych:

  • Kategoria I - dzieci uczęszczające do Przedszkoli i Oddziałów „0” Szkół Podstawowych z terenu powiatu skarżyskiego
  • Kategoria II - dzieci uczęszczające do klas I-III Szkół Podstawowych z terenu powiatu skarżyskiego

W skład komisji konkursowej weszły: p. Barbara Lipnicka – Oddział Rejonowy PCK
w Skarżysku-Kamiennej  p. Marta Skorek – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej oraz kom. Anna Sławińska – Komenda Powiatowa Policji w Skarżysku-Kamiennej.

Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczanie nagród i pamiątkowych dyplomów nastąpiło 17 listopada 2022 r. podczas spotkania edukacyjnego zorganizowanego w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia 2022.

Fundatorem nagród dla uczestników konkursu jest Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej.

WYNIKI:

  1. Kategoria wiekowa I:

I miejsce – Przedszkole Publiczne nr 6 w Skarżysku-Kamiennej

II miejsce – Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchedniowie

III miejsce – Przedszkole Publiczne nr 16 w Skarżysku-Kamiennej

wyróżnienie – Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie

  1. Kategoria wiekowa II:

I miejsce – Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Zaleziance

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Skarżysku-Kamiennej  

wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 7 w Skarżysku-Kamiennej 

Organizator dziękuje autorom wszystkich prac plastycznych i gratuluje laureatom konkursu. Dziękuje również sponsorowi nagród oraz nauczycielom i pedagogom za zaangażowanie i przygotowanie dzieci do konkursu.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media