fbpx

Polecamy

Mieszkańcy powiatu wysyłali linki i okradali konta

Skrupulatna praca dochodzeniowa skarżyskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą oraz funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach doprowadziła do skierowania aktu oskarżenia przeciwko 15 osobom podejrzanym o oszustwa. Oskarżeni mieszkańcy powiatu skarżyskiego rozsyłali wiadomości zawierające linki z wiadomościami m.in. o konieczności dopłaty za przesyłki lub prąd. Przestępcy oszukali kilkadziesiąt osób z całej Polski na kwotę ponad 840 000 złotych.

W styczniu 2020 roku przedstawiciel jednego z banków zawiadomił skarżyską prokuraturę o nietypowych transakcjach na koncie jednego z klientów. Otrzymywał on wysokie wpłaty, które następnie w krótkim czasie były wypłacane w bankomatach na terenie całej Polski. Sprawa trafiła do skarżyskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. W toku prowadzonych czynności mundurowi ustalili, że zarejestrowane przepływy na rachunku mogą mieć związek oszustwami. Kolejne czynności doprowadziły funkcjonariuszy do osób podejrzewanych o oszustwa, związane z rozsyłaniem linków do fałszywych stron banków i różnego rodzaju instytucji. Wiadomości zawierały np. informacje o konieczności dopłaty do rachunku między innymi za prąd lub zamówionej przesyłki.


reklama


Działając w ten sposób przestępcy uzyskiwali dostęp do kont bankowych osób pokrzywdzonych, a następnie okradali ich z pieniędzy. Z uwagi na charakter sprawy i ogólnopolski zasięg przestępczego procederu do działań włączyli się policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Wsparci przez funkcjonariuszy zwalczających przestępczość gospodarczą przeprowadzili szereg ustaleń i zebrali materiał dowodowy, który pozwolił skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko 15 osobom z powiatu skarżyskiego podejrzanym o oszustwa.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że pokrzywdzonych zostało 66 osób z całego Polski, a łączna suma strat oszacowana została na kwotę ponad 840 000 złotych. Z kilkunastu osób podejrzanych w sprawie, większość z nich na salę sądową doprowadzona zostanie z zakładów karnych, w których obecnie odbywają zasądzone wyroki, w tym również za oszustwa. Śledczy podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy oraz niewykluczone są kolejne zatrzymania. Ustawodawca za tego typu przestępstwo przewidział karę do 15 lat pozbawienia wolności.

Opr. AM

Źródło: KWP w Kielcach

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media