fbpx

Polecamy

Ochrona zniżek – jak działa i komu się opłaca?

Ochrona zniżek – jak działa i komu się opłaca?

Jesteś współwłaścicielem samochodu do spółki z młodym kierowcą? Wypracowałeś wysokie rabaty na ubezpieczenie OC za bezszkodową jazdę i nie chcesz ich stracić, np. gdy ta druga osoba spowoduje wypadek? Możesz skorzystać ze specjalnej usługi, czyli ochrony zniżek, nazywanej także ochroną pierwszej szkody. Jednak zanim się na nią zdecydujesz, dowiedz się, jak to działa i dla kogo jest to opłacalne rozwiązanie.

Ochrona zniżek – co to jest?

Ochrona zniżek OC jest to gwarancja zachowania rabatu za bezszkodową jazdę na tym samym poziomie nawet po spowodowaniu wypadku. Dzięki temu przy zawieraniu kolejnej umowy można obniżyć cenę polisę o taki sam procent jak poprzednio.

Skorzystanie z możliwości zachowania zniżek nie przerywa tzw. okresu bezwypadkowego. Oznacza to, że nawet jeśli spowodujesz wypadek, rabaty są będą naliczane, a nawet mogą wzrosnąć.

Należy przy tym pamiętać, że ochrona zniżek:

  •       działa wyłącznie w towarzystwie, w którym wykupiłeś tę usługę. Oznacza to, że w innych firmach Twoje zniżki na OC będą po wystąpieniu szkody niższe;
  •       nie zapewnia nienagannej historii ubezpieczenia. Każde towarzystwo ma obowiązek zgłosić szkodę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego;
  •       obowiązuje zazwyczaj tylko w przypadku pierwszej kolizji. Wiele towarzystw obniża zniżki, jeśli spowodujesz więcej niż jeden wypadek;
  •       może przestać chronić, jeśli szkoda przekroczy wartość określoną w umowie.

Zatem ochrona zniżek może być opłacalna, ale… nie zawsze tak jest. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji klienta.

Ochrona zniżek – czy to opłacalne?

Na ochronę zniżek często decydują się osoby, które chcą uniknąć podwyżki składki na ubezpieczenie w następnym roku, na wypadek gdyby spowodowały kolizję. Jednak należy pamiętać, że usługa ta nie zagwarantuje, że cena polisy pozostanie niezmienna.

Wynika to z tego, że firmy ubezpieczeniowe mogą wziąć pod uwagę wystąpienie szkody przy obliczaniu ryzyka objęcia pojazdu ochroną. Jeśli uznają, że jest ono wyższe niż w zeszłym roku, może podnieść cenę za polisę. W rezultacie zdarza się, że pomimo zniżki składka za nowe ubezpieczenie jest znacznie większa niż poprzednio.

W takiej sytuacji warto rozważyć emigrację do innego towarzystwa. Wszystkie oferty na OC znajdziesz np. na stronie rankomat.pl. To prosta, internetowa porównywarka ubezpieczeń. Aby z niej skorzystać wystarczy uzupełnić formularz, który znajduje się na stronie, a następnie poczekać, aż system wygeneruje szczegółowy ranking ofert wraz z podanymi składkami. Na koniec pozostanie Ci wybrać najkorzystniejszą polisę i zawrzeć umowę.

Ochrona zniżek – kto powinien skorzystać?

Ochrona zniżek może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które dzielą samochód z młodym, niedoświadczonym kierowcą. Dzięki temu, nawet jeśli drugi właściciel spowoduje wypadek, ten pierwszy nadal będzie mógł kupić ubezpieczenie w korzystnej cenie.

To także korzystna opcja dla posiadaczy kilku aut. Jeśli wykupisz polisę OC na wszystkie pojazdy u tego samego ubezpieczyciela, za ochronę zniżek zapłacisz tylko raz.

Ochrona zniżek może być opłacalna, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Dlatego przed zakupem polisy w tym samym towarzystwie warto dokładnie sprawdzić, czy inne firmy nie zaoferują lepszych warunków.

art. sponsorowany

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media