fbpx

Polecamy

Film „Zomoza” w Muzeum Orła Białego – zapraszamy na bezpłatny seans

13 grudnia, w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, skarżyskie Muzeum im. Orła Białego zaprezentuje krótkometrażowy film „Zomoza”. Obraz, którego premiera miała miejsce we wrześniu w Kielcach, pokazany zostanie o godz. 17. Wstęp na seans będzie gratisowy.

W skarżyskiej premierze filmu nakręconego w Kielcach i w „mieście kolejarzy” weźmie udział jego producent Zbigniew Kowalski oraz osoby będące pierwowzorami filmowych bohaterów.

„Zomoza” to dzieło reżysera Konrada Łęckiego. Na planie filmowym pojawiają się, m.in. BRDM-y z Muzeum im. Orła Białego. Sama fabuła oparta jest na historiach chłopców powoływanych do wojska, a będących jednocześnie w Niezależnym Stowarzyszeniu Studentów. Jeden z bohaterów zostaje zmuszony do wstąpienia do ZOMO.

Prace nad filmem trwały blisko dwa lata. Uczestniczyli w nich m.in.: rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznych Milicji Obywatelskiej z Warszawy, aktorzy z kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, a rekwizyty i sylwetki rekonstrukcyjne zapewniło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej z Kielc pod kierownictwem Zbigniewa Kowalskiego.

Grudniową projekcje uzupełnią rozmowy z bohaterami tamtych dni i producentami obrazu.

Zapraszamy.


reklama


źródło: Muzeum im. Orła Białego / Fot. Wojciech Synowiec

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media