fbpx

Polecamy

Powiat skarżyski przystąpił do partnerskiego projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy”

Na terenie powiatu skarżyskiego od połowy czerwca wdrażany jest partnerski projekt „Świętokrzyskie dla Ukrainy”. Celem głównym projektu jest świadczenie pomocy w zakresie oparcia społecznego, aktywizacji społecznej oraz adaptacji do warunków społeczno-kulturowych obywateli Ukrainy w wieku aktywności zawodowej oraz ich otoczenia. Z projektu w powiecie skarżyskim będzie mogło skorzystać 250 osób. Samorząd powiatu skarżyskiego na realizację projektu pozyskał unijne pieniądze w wysokości ponad 3,5 mln zł. W ramach projektu w starostwie powiatowym uruchomione zostało Centrum Pomocy Uchodźcom (CPU), które oferuje wsparcie dla uchodźców.

- Nasz powiat pozyskuje środki zewnętrzne na realizację różnych projektów i tych inwestycyjnych, dzięki którym możemy poprawiać infrastrukturę drogową oraz inwestować w edukację czy ochronę zdrowia jak i projektów społecznych, które umożliwiają wsparcie osób niepełnosprawnych czy seniorów. Jednym z takich projektów społecznych jest projekt partnerski „Świętokrzyskie dla Ukrainy”, w realizację którego włączył się nasz powiat. Pozyskaliśmy na ten cel z unijnych środków ponad 3,5 mln zł. Uchodźcy, którzy przebywają na terenie naszego powiatu i którzy zgłoszą się do udziału w tym projekcie uzyskają m.in. wsparcie w zakresie nauki języka polskiego, przygotowania do podjęcia pracy zawodowej poprzez specjalistyczne kursy, a także pomoc prawną, psychologiczną czy usługę tłumacza – mówi starosta Artur Berus. - Już uruchomiliśmy w starostwie Centrum Pomocy Uchodźcom, w którym zatrudniona została Ukrainka Lidiya posługująca się językiem polskim. Lidiya jest takim łącznikiem między tym co my, jako powiat, mamy do zaoferowania w ramach projektu, a uchodźcami, którzy będą korzystać z tego wsparcia – dodaje starosta.

Centrum Pomocy Uchodźcom (CPU) mieści się w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Plac Floriański 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna – pokój 303, tel.: 690 999 062, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Centrum Pomocy Uchodźcom jest czynne w dniach poniedziałek – piątek w godz.: 8:00 – 20:00, w sobotę w godz.: 8:00 – 14:00.

- Powiat skarżyski od początku wybuchu wojny na Ukrainie wspiera uchodźców, którzy znaleźli tutaj schronienie. Dzięki środkom unijnym przyznanym przez Świętokrzyski Urząd Marszałkowski to wsparcie będzie mogło być jeszcze większe. Wsparciem w ramach tego projektu mogą zostać objęci obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutym 2022 roku, posiadające status uchodźcy w wieku od 18-60 roku życia, a także dzieci oraz osoby starsze z ich najbliższego otoczenia. Obecnie trwa nabór chętnych do udziału w projekcie – informuje członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego Adam Ciok, lider projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” wdrażanego na terenie powiatu skarżyskiego. - Zapraszamy wszystkie osoby spełniające kryteria. A więcej informacji uzyskają państwo bezpośrednio pod nr tel. 690 999 062 – zachęca do udziału w projekcie A. Ciok.

Projekt „Świętokrzyskie dla Ukrainy” realizowany jest w partnerstwie przez - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, powiaty: kielecki, skarżyski, starachowicki i włoszczowski, miasto Kielce oraz przy udziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Finansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.


reklama


PS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media