fbpx

Polecamy

3 rzeczy, które musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC auta

Ubezpieczenie OC auta jest zaliczane do polis obowiązkowych. Każdy właściciel samochodu je wykupuje, jednak niewielu wczytuje się w szczegóły podpisywanej umowy. Podstawowym kryterium wyboru oferty staje się przecież cena. Rzecz jasna, trudno znać wszelkie prawne niuanse - Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych ma przecież niemal 90 stron. Nie wszystkie zapisy dotyczą kierowców pojazdów, ale wiele z nich odnosi się do przydatnej wiedzy - za przykład niech posłużą zapisy o ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym czy regresie ubezpieczeniowym. Sprawdź, z czym jeszcze wiąże się ubezpieczenie OC.

1. Ubezpieczenie samochodu - czy tylko w trakcie jazdy?

2. Czy ubezpieczyciel może zażądać zwrotu odszkodowania?

3. Czy OC można płacić w ratach?

Na szczęście nie musisz czytać całej ustawy. Firmy ubezpieczeniowe gromadzą najważniejsze przepisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia dla klientów oraz na swoich stronach internetowych. Wiele odpowiedzi znajdziesz także na stronie Ubezpieczenia 24h.

Ubezpieczenie samochodu - czy tylko w trakcie jazdy?

Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC - jeśli kupiłeś samochód, masz na to 14 dni od momentu zawarcia umowy (więcej informacji na temat procedury znajdziesz na: http://ubezpieczenie24.org/kiedy-ubezpieczyc-samochod-po-zakupie/). Zakup ubezpieczenia OC daje pewność, że - zgodnie z zapisami ustawy - ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zadziała, gdy kierujący spowoduje:

  • szkodę osobową, na przykład obrażenie ciała, śmierć, rozstrój zdrowia,
  • szkodę materialną, czyli utratę lub uszkodzenie mienia.

Co ciekawe, ubezpieczenie auta dotyczy nie tylko zdarzeń, do których doszło w czasie jazdy. Znajdujące się w cytowanej ustawie pojęcie ruchu pojazdu mechanicznego obejmuje także: moment wsiadania i wysiadania z pojazdu, załadunek lub rozładunek, zatrzymanie oraz postój. Istnieje wyrok Sądu Najwyższego, zgodnie z którym nawet samochód zatrzymany z powodu awarii na szosie jest uważany za będący w ruchu.

Na podobnych warunkach możesz wykorzystać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Czy ubezpieczyciel może zażądać zwrotu odszkodowania?

Wypłata środków w ramach OC i AC wcale nie oznacza końca sprawy. Do zorganizowania pozostaje przecież jeszcze wiele formalności. Dodatkowo firmy ubezpieczeniowe mogą w niektórych sytuacjach zażądać od posiadaczy pojazdów mechanicznych zwrotu wypłaconego odszkodowania. Taką procedurę określa się mianem regresu ubezpieczeniowego.

Informacji na temat regresu ubezpieczeniowego szukaj w art. 43 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ustawodawca wskazuje w tym zapisie, że zakład ubezpieczeń i ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny mogą dochodzić zwrotu środków w sytuacji, gdy:

  • sprawca wyrządził szkodę celowo, pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • sprawca spowodował wypadek samochodem uzyskanym na drodze przestępstwa, na przykład kradzionym,
  • sprawca nie miał ważnego prawa jazdy,
  • sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.

Czy OC można płacić w ratach?

Ceny ubezpieczenia OC i AC każdego roku wzrastają, o czym boleśnie przekonują się właściciele samochodów. Pewnym udogodnieniem może wydawać się płatność za polisę w ratach. Czy taka możliwość jest dostępna?

Tak, towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają opłacić sumę polisy w ratach. Niestety, kalkulacje wskazują, że koszty są wówczas wyższe - im więcej rat, tym więcej zapłacisz. Dlaczego? Z punktu widzenia ubezpieczyciela takie rozbicie należności ma istotną wadę: konieczność ochrony klienta do końca umowy, nawet gdy ten nie ureguluje raty w terminie.


reklama


art. sponsorowany

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media