fbpx

Polecamy

Są pieniądze na zalew Bzin w Skarżysku! Wyróżniony

12 mln euro z funduszy unijnych zabezpieczy Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego na budowę zalewu Bzin w Skarżysku-Kamiennej. Zbiornik, który ma mieć powierzchnię blisko 100 ha będzie pełnić nie tylko funkcję przeciwpowodziową, ale i rozrywkową.

O budowie zalewu Bzin mówiło się już od dłuższego czasu. Pierwsze plany snuto jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Mimo to, zawsze brakowało funduszy. Teraz problem ten ma zostać rozwiązany. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zabezpieczył już pieniądze na realizację inwestycji. Łącznie jest to 11 milionów 943 tysiące euro ze środków unijnych.


reklama


Zbiornik, według zamierzeń, rozciągać się będzie między osiedlami Bór i Zachodnie, mniej więcej tam, gdzie dziś znajdują się wyrobiska Piachy. Głównym założeniem powstania akwenu jest ochrona przeciwpowodziowa, ale z pewnością będzie on również służył celom turystycznym i rekreacyjnym.

Co ważne budowa zalewu Bzin wpisana jest w krajowy Program Rozwoju Retencji, który zakłada, że powstanie on do 2027 roku. Inwestor, którym są Wody Polskie musi jednak dokończyć proces wykupu gruntów.

Grafika: S24

2 komentarzy

 • Wizjoner
  Wizjoner czwartek, 22 lipiec 2021 22:42 Link do komentarza

  Czarno to widzę po CPK dla Baranów, Turowie, Ostrołęce i chyba najsłynniejszym przekopie Mierzei Wiślanej. Obym się mylił.

  Raportuj
 • Ekolog
  Ekolog czwartek, 22 lipiec 2021 13:13 Link do komentarza

  Ciekawe kto posprząta zalegające tam wysypiska śmierci oraz to co zostało utopione w rzece Kamiennej, a jest tam wszystko

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media