fbpx

Polecamy

OŚWIADCZENIE w sprawie usług opiekuńczych świadczonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej

OŚWIADCZENIE
w sprawie usług opiekuńczych
świadczonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej

W ostatnim czasie pojawiają się w przestrzeni publicznej zniekształcone informacje, jakoby dział usług opiekuńczych w MOPS miał być zlikwidowany, a usługi świadczyć będzie prywatna firma.

Bez komentarza pozostawiam formę i treść tych informacji, jednak ze względu na powagę sytuacji wyjaśniam: istotnie Gmina Skarżysko-Kamienna – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej planuje od 1.01.2022 roku zlecieć realizację zadania własnego gminy o charakterze obowiązkowym tj. organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania zewnętrznemu podmiotowi prowadzącemu działalność z zakresu pomocy społecznej wyłonionemu w trybie podstawowym zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.

Planujemy świadczenie usług dwuzmianowo, także w dni wolne i świąteczne. Obecnie świadczone są przez opiekunów zatrudnionych w MOPS wyłącznie w dniach roboczych w godzinach 7.00-15.00, co wyczerpuje możliwości organizacyjne i finansowe MOPS. Elastyczność godzin pracy zwiększy efektywność świadczonych usług i uwzględni potrzeby klientów w tym zakresie.

Podkreślam, że tryb przyznawania usług pozostanie taki sam jak dotychczas, nie zmieni się też odpłatność za godzinę usług opiekuńczych, o której zgodnie z obwiązującymi przepisami prawa, decyduje rada gminy – u nas Rada Miasta Skarżysko-Kamiennej (od 2018 roku odpłatność ta wynosi 18,00 zł/godz.). MOPS nadal będzie nadzorował realizację świadczonych usług.

Nadmieniam, że taki sposób realizacji usług opiekuńczych jest zgodny z przepisami prawa, z powodzeniem stosowany jest w Polsce od wielu lat.


reklama


Wszystkim opiekunom w okresie wypowiedzenia zostanie przedstawiona oferta pracy przez pracodawcę, z którym Gmina Skarżysko-Kamienna – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej podpisze umowę w sprawie realizacji usług opiekuńczych. Zasadniczo zatem nie ma przeszkód, by ta sama opiekunka świadczyła usługę u tego samego klienta.

Kontakt w przedmiotowej sprawie: https://mops.skarkam.pl/osrodek/kontakt/

Z poważaniem
Marzanna Łasek Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej

3 komentarzy

 • Paweł
  Paweł środa, 14 lipiec 2021 12:13 Link do komentarza

  Skoro "realizację zadania własnego gminy o charakterze obowiązkowym tj. organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania" zlecacie zewnętrznemu podmiotowi, bo będzie taniej, to równie dobrze można usługi rachunkowe i zarządcze zlecić firmie zewnętrznej, zwłaszcza jak odejdą pracownicy zajmujący się 500+ i 300+ (przejmie to ZUS) i nie zostanie nic. A to oznacza, że można MOPS zamknąć i zaorać. Dyrektorka i cała administracja zbędna, wszystkie pozostałe usługi można śmiało zlecić zewnętrznym spółkom z o.o. wtedy dopiero się zaoszczędzi.

  Raportuj
 • Ryszard
  Ryszard poniedziałek, 12 lipiec 2021 15:30 Link do komentarza

  A niby co w tej "plotce" nie jest prawdą?
  Że wywalicie z pracy obecne opiekunki?
  Że być może prywatny przedsiębiorca zaproponuje pracownikom "nowe" stawki godzinowe?
  Że być może zatrudniani będą pracownicy spoza Unii Europejskiej?
  Na jaki okres czasu planujecie niezmienność stawek za usługę?
  Czy zapewnienie opieki poprzez organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania - jako jedno z zadań własnych gminy, nie powinno być nadal wykonywane przez gminną jednostkę - MOPS?

  Raportuj
 • czytelnik
  czytelnik poniedziałek, 12 lipiec 2021 14:22 Link do komentarza

  A kto to będzie "firma zewnętrzna" Wojteczek czy Pawliszak, a może prezydent

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media