fbpx

Polecamy

Turniej z okazji 25-lecia ATP (DUŻO ZDJĘĆ)

W miniony weekend 12 i 13 czerwca, na Orliku przy Hali Sportowej w Skarżysku-Kamiennej odbył się Turniej Piłkarski z okazji 25-lecia ATP. Do turnieju zgłosiło się 12 drużyn, które aktualnie występują w ALPN.

Turniej zwyciężyła Ekipa Max Office, drugie miejsce zajął ZEORK. W meczu o III miejsce w regulaminowym czasie gry padł remis 2:2 i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne, które lepiej wykonywała drużyna Cezara, która pokonała Rubin.

Turniej z okazji 25-lecia ATP – Wyniki

Sobota 12 czerwca

GRUPA A

Kamex Kasy Fiskalne -Fotosystem House 3:0
Dziki - Rubin 2:1
Rubin - Fotosystem House 1:2
Dziki - Kamex Kasy Fiskalne 4:0
Rubin - Kamex Kasy Fisklane 2:0

GRUPA B

Max Office - ZEORK 1:1
Picars - Instal Komfort 1:4
ZEORK - Picars 6:1
Max Office - Instal Komfort 6:1
ZEORK - Instal Komfort 2:0
Max Office - Picars 0:1

GRUPA C

Drewmes - Cezar 1:4
PMP Skarżysko - Wesoły Szerszeń 0:2
PMP Skarżysko - Drewmes 3:0
Cezar - Wesoły Szerszeń 4:2
Wesoły Szerszeń - Drewmes 0:1
PMP Skarżysko - Cezar 0:3

Niedziela 13 czerwca

1/4 finału

Dziki - Max Office 1:1 k. 2:3
Rubin - PMP Skarżysko 2:2 k. 3:1
Cezar - Kamex Kasy Fiskalne 4:1
ZEORK - Wesoły Szerszeń 4:3

1/2 finału

Max Office - Rubin 2:1
Cezar - ZEORK 0:1

Mecz o miejsce 3

Cezar – Rubin 2:2 k. 5:4

Finał
Max Office – ZEORK 1:1 k. 2:1

Historia Amatorskiego Towarzystwa Piłkarskiego sięga początku lat 90 ubiegłego wieku, zanim padł pomysł utworzenia Ligi Piłkarskiej dla piłkarzy amatorów, toczyły się rozgrywki pomiędzy dzielnicami miasta, słynne potyczki pomiędzy Zachodnim i Rejowem, Milicą i Przydworcowym, Zachodnim a Milicą rozgrywane były na boiskach przyszkolnych, na łąkach, czy specjalnie stworzonych do rozegrania meczu placach. W pewnym momencie na pomysł utworzenia ligi wpadło dwóch ludzi, nieżyjący już Grzegorz Drypa i Rafał Gołofit, wszyscy biorący udział w potyczkach przystali na to i tak powstała pierwsza Liga Piłkarska drużyn amatorskich.

W premierowym sezonie 1993 Rafał Gołofit i Grzegorz Drypa stworzyli przepisy dotyczące rozgrywek i do ligi przystąpiło 10 zespołów, historycznym pierwszym zwycięzcą została drużyna Emerytów, drugie miejsce zajęło Zachodnie, a trzecie BMBS – drużyna jako jedyna występuje w ATP do dziś! Pierwszym królem strzelców został Piotr Gadecki z drużyny Zachodnie, zdobywca 27 goli.

W 1994 roku liga liczyła już 20 zespołów i utworzono II ligi, w tym sezonie po raz pierwszy powołano tzw. Zarząd Ligi, a jej przewodniczącym został Grzegorz Drypa. Rozgrywki znów wygrali Emeryci, drugi był Strażak, a trzeci ZEORK.

Kolejny sezon był rekordowy pod względem liczby drużyn biorących udział w rozgrywkach, do zawodów zgłosiło się 32 drużyny, z racji liczby chętnych trzeba było zorganizować 3 ligi, do tego mecze rozgrywane były na kilku boiskach, ponieważ liczba meczy była tak duża, że na jednym nie było możliwości ich rozegrania, mecze toczone były na boiskach przy ul. Południowej (ciekawostką niech będzie że boisko było pod górkę, linią boczną był krawężnik przy ulicy, w kształcie łuku, a kilka metrów od linii bocznej stało ogromne drzewo, ale nie było to przeszkodą w rozgrywaniu meczy, każdy chciał tam grać), a III liga swoje mecze rozgrywała na boisku przy szkole na Pogorzałym. Mistrzem Skarżyska została znów drużyna Emerytów (nazwa świadczyła o składzie w którym występowali byli zawodnicy Granatu Skarżysko, Orlicza Suchedniów czy Ruchu Skarżysko), drugie miejsce przypadło BMBS, a trzecie ZEORK-owi.

W 1996 roku podjęto decyzję o rejestracji Stowarzyszenia, stworzony został Statut, wybrano władze i złożono dokumenty do Sądu, tak powstało Amatorskie Towarzystwo Piłkarskie w Skarżysku-Kamiennej. Pierwszy historyczny Zarząd składał się z:

• Marek Bogusławski – prezes zarządu
• Andrzej Łosiak – członek zarządu
• Rafał Gołofit – członek zarządu

W tym też roku rozgrywki z Południowej przeniesiono na pełnowymiarowe boisko „Wojskowe” przy ulicy Cmentarnej. Pod auspicjami ATP pierwszym mistrzem została drużyna Kordiana Bliżyn, drugie było Zachodnie, trzeci Rejów. Pierwszym królem strzelców ATP został Jacek Mosiołek zdobywając 21 bramek. W tym też roku pierwszą swoją bramkę strzelił aktualny Prezes Stowarzyszenia Zygmunt Tarabasz z BMBS.

Kolejny sezon był już łamany, toczono rozgrywki systemem jesień-wiosna, rozgrywki zakończyły się zwycięstwem drużyny Gelmar, drugi był Rejów, trzeci ZEORK.

W kolejny sezonach zwyciężały drużyny:
• 99/00 – I miejsce BMBS, II miejsce Zachodnie, III miejsce ZEORK
• 00/01 – I miejsce Meblex, II miejsce Zachodnie, III miejsce Astra Suchedniów

W roku 2001 wprowadzono zmiany w regulaminie rozgrywek, w związku z tym, że mecze przeniesiono na boisku starego Ruchu przy ulicy Sokolej, w drużynach występowało 10 zawodników, a spalony dotyczył tylko gry w polu karnym. Zmiany wprowadził kolejny z Prezesów Witold Pająk i jego zarząd. Mistrzem została drużyna Meblexu, II miejsce zajął zespół Witex, a trzecie Astra Suchedniów.

W jubileuszowym sezonie swoją historię w rozgrywkach zakończyła jedna z najlepszych drużyn tamtych czasów, Emeryci rozwiązali drużynę, część z nich zrezygnowała z gry, reszta dołączyła do innych zespołów.

W dobie boisk typu Orlik ATP podjęło decyzję o reorganizacji rozgrywek, przeniesiono mecze na boisko przy szkole Podstawowej nr 13 a następnie po podpisaniu stosownych umów na Orlik przy Hali Sportowej, na którym mecze toczymy do dzisiaj.

Do 2003 roku każdy członek Stowarzyszenia posiadał legitymację ATP, przez ten cały czas wydano 1700 dokumentów, to znaczy o potężnym zainteresowaniu naszymi rozgrywkami, każda drużyna oprócz zawodników posiadała spore grono kibiców, którzy towarzyszyli piłkarzom na wszystkich meczach. To było niezwykłe, żeby takie zainteresowanie towarzyszyło drużynom amatorskim, zaznaczyć jednak trzeba że na boiska przyciągały ludzi takie gwiazdy występujące w ATP jak reprezentant kraju, piłkarz pierwszoligowych drużyn Arkadiusz Bilski, Marek Graba, Jarosław Mosiołek, byli zawodnicy Granatu, który w tamtych latach toczył potężne boje o awans do II ligi tacy jak Paweł Wawrzyńczak, Waldemar Gąciara, Stanisław Opara, Tomasz Szustak, Andrzej Korzeniowski, Zbigniew Kobus, Andrzej Szczepański, Piotr Dejworek, Trener Ireneusz Pietrzykowski, Trener Piotr Kuszłyk. Dziś mamy też wielu wychowanków naszych zawodowych zespołów, grają zawodnicy uczący się gry w Granacie, Szydłowiance, Orliczu. To oni wyznaczają poziom rozgrywek i dzięki nim mecze są atrakcyjne, toczone z pełnym zaangażowaniem i w duchu Fair Play.

Kwintesencją i głównym beneficjentem rozgrywek Amatorskiego Towarzystwa Piłkarskiego w Skarżysku-Kamiennej są piłkarze amatorzy, to dla nich organizowane są mecze, towarzystwo za swój główny powód istnienia obrało sobie dbanie o zdrowie mieszkańców poprzez uprawianie sportu. Głównym mottem Stowarzyszenia stały się słowa największego z piłkarzy jacy kiedykolwiek występowali na światowych boiskach – Pelego

„Każdy rodzaj sportu, a szczególnie Piłka Nożna niesie za sobą bogaty skarbiec wartości: ćwiczenie uwagi, kształcenie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca”.

Na koniec warto wspomnieć też o osobach i instytucjach wspierających nasze rozgrywki, większość drużyn posiada swoich sponsorów, by zorganizować pełną ligę potrzebne są spore środki finansowe, wynajęcie Orlika od miasta, zatrudnienie obsługi sędziowskiej i medycznej, zabezpieczenie środków farmaceutycznych i zaplecza sportowego to co rok koszt kilkunastu tysięcy złotych, z niewielką pomocą Urzędu Miasta i Powiatu większość kosztów spada na sponsorów. Wszystkim tym ludziom, którzy pomagają piłkarzom amatorom bardzo serdecznie dziękujemy. Prosimy zwracać uwagę na nazwy drużyn bo pod nimi kryją się Ci wspaniali ludzie. Dziękujemy.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media