fbpx

Polecamy

Nowy start bez długów – upadłość konsumencka ogłaszana coraz częściej

 Wiele wskazuje na to, że rok 2021 będzie rekordowy pod względem liczby ogłaszanych w Polsce upadłości konsumenckich. Na ten sposób na wyjście z długów co miesiąc decyduje się około 1500 osób. Dla porównania przed pandemią koronawirusa – w 2019 roku i do połowy 2020 roku – bankructwo miesięcznie ogłaszało od 600 do 800 osób. Upadłość konsumencka coraz częściej jest wykorzystywana jako metoda wyjścia z długów.

Widmo niewypłacalności – niepewna sytuacja firm

Epidemia wywołała ogromne obawy przed falą bankructw firm. Ta jednak nie nastąpiła. Zapewne głównym powodem są stosowane przez rządy krajów mechanizmy wsparcia i dotacje dla pracowników, które pozwoliły przetrwać dużej liczbie przedsiębiorców. Należy jednak uważać ze zbyt dużym optymizmem. W najgorszym scenariuszu fala masowych bankructw firm została tylko opóźniona i wciąż może nadejść.

Mimo programów szczepień populacyjnych, nie wiadomo, jak sytuacja będzie się rozwijać i czy wprowadzane będą następne lockdowny wywołane kolejnymi falami koronawirusa. Ponadto, wsparcie ze strony państwa w pewnym momencie zniknie. Firmy będą musiały radzić sobie same, a w postpandemicznej rzeczywistości nie każdy będzie na to gotowy, zwłaszcza w tych branżach, w których zmieniły się zachowania konsumenckie. Przyszłość jest zatem niepewna, a ryzyko niewypłacalności nadal istnieje.

Pracownicy i dłużnicy w cieniu pandemii

Nie oznacza to również, że sytuacja osób indywidualnych jest dobra. Niektórzy w wyniku pandemii utracili zatrudnienie, a obostrzenia utrudniły lub wręcz uniemożliwiły znalezienie nowej pracy czy przebranżowienie się. W Polsce dochodzi do tego problem inflacji. Drożejące produkty i usługi nie sprzyjają wyjściu na prostą. Osoby w kiepskiej sytuacji finansowej, które miały problemy ze spłacaniem długów jeszcze przed pierwszym lockdownem, teraz mają jeszcze trudniej. Dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na ratunek przed długami poprzez upadłość konsumencką.

Zarazem jeszcze przed pojawieniem się COVID-19 liczba bankructw osób fizycznych w kraju stale, choć stopniowo, wzrastała. Pandemia ten proces przyspieszyła, stając się dodatkowym argumentem za uproszczeniem przepisów i ułatwieniami w przeprowadzaniu procesu upadłości konsumenckiej. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej szacuje się, że przy obecnym trendzie w 2021 roku ogłoszone zostanie około 20 tysięcy upadłości konsumenckich. Dla porównania – w roku 2020 pozytywnie rozpatrzono 13 084 wnioski, w 2019 takich decyzji wydano 7 944, natomiast w 2018 roku było to 6 570. Do końca kwietnia 2021 roku ogłoszono już niemal tyle bankructw – dokładniej mówiąc: 6 229 - co trzy lata wcześniej.

Upadłość konsumencka na ratunek od długów

Przyczyn wręcz lawinowego wzrostu liczby upadłości konsumenckich z pewnością można upatrywać w liberalizacji przepisów. Doszło do tego w marcu 2020 roku, co zbiegło się z pierwszym lockdownem. Sytuacja ekonomiczna również miała wpływ na decyzje dłużników. Przede wszystkim jednak Polacy dostrzegli w upadłości konsumenckiej najlepszy sposób na to, by wydostać się z pułapki zadłużenia.

Od długów i tak nie ma ucieczki. Rosnące zobowiązania mogą prowadzić do interwencji komorniczej, a w takim wypadku dłużnik znajduje się w dużo gorszej sytuacji niż gdyby w porę ogłosił upadłość konsumencką. Bankrut ma ochronę prawną i pewne przywileje, np. możliwość uzyskania środków na najem mieszkania na okres od roku do dwóch lat, co chroni go przed bezdomnością. Nie bez znaczenia jest szansa na umorzenie przynajmniej części długu. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala również zastopować naliczanie odsetek od długu oraz wstrzymuje egzekucję komorniczą. Dzięki temu możliwy jest powrót do normalności, bez ciążących u szyi zobowiązań.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Sama upadłość konsumencka to po prostu pewien rodzaj postępowania sądowego, z którego mogą skorzystać osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Prowadzi on do całkowitego lub częściowego oddłużenia. Zasadniczo upadłość nie powinna być spowodowana celowo, ale zliberalizowane przepisy nieco tę kwestię zmieniły. Dawniej w przypadku niewypłacalności umyślnej wnioski o upadłość były od razu odrzucane przez sąd. Teraz ocena sytuacji przez ten organ jest podejmowana po przyjęciu wniosku. W przypadku celowego doprowadzenia do niewypłacalności, np. poprzez zaciągnięcie pożyczki bez perspektywy na jej spłatę czy ze względu na hazard, warunki upadłości będą jednak o wiele bardziej surowe i dotkliwe niż w przypadku utraty płynności ze względów obiektywnych takich jak choroba czy utrata pracy.

Upadłość konsumencka ma charakter kilkuetapowy. Może też mieć różne zakończenie. Sąd może zdecydować o odmowie oddłużenia, umorzeniu całości lub części zobowiązań, warunkowym oddłużeniu oraz ustanowieniu planu spłaty wierzycieli. Właśnie dlatego osobom pragnącym ogłosić upadłość może się przydać dobra kancelaria i pomoc wykwalifikowanego prawnika. Usługi w tym zakresie świadczy na przykład firma

Wertus: www.wertus-windykacja.pl/uslugi/upadlosc-konsumencka Aby możliwe było ogłoszenie bankructwa, konieczne jest spełnienie pewnych warunków formalnych. Sąd zajmie się chociażby sprawdzeniem, czy niewypłacalność dłużnika ma trwały charakter. W całym procesie istotne jest również to, by dochowywać określonych przepisami terminów. Dlatego tak cenny jest kontakt ze specjalistą, który pomoże w przeprowadzeniu dłużnika przez cały proces.

Warto przy okazji zauważyć, że od 1 lipca 2021 roku będą obowiązywać pewne ułatwienia i usprawnienia procedury upadłości. Uproszczone zostanie zgłaszanie wniosków o upadłość. Wymagane dokumenty będzie można składać, wykorzystując systemy informatyczne. Pojawi się możliwość sprawdzenia akt sprawy przez internet. Zmiany w ustawie pozwolą także na szybsze przeprowadzenie sprzedaży majątku. Nowe zasady w jeszcze większym stopniu ułatwią dostępność procedury, a w konsekwencji mogą przyczynić się do dalszego wzrostu liczby upadłości konsumenckich.

art. sponsorowany

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media