fbpx

Polecamy

Historia najważniejszej pieśni wszystkich Polaków na wystawie w skarżyskim muzeum (DUŻO ZDJĘĆ)

W samo niedzielne południe (9 maja) dokonano uroczystego otwarcia wystawy „… z ziemi włoskiej do Polski…”, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego. W wernisażu w Muzeum im. Orła Białego uczestniczyli przedstawiciele Sejmu RP, władz samorządowych oraz liczna publiczność.

Wystawa to łącznie niemal setka muzealiów eksponowanych w dwóch salach placówki ze skarżyskiego Rejowa. Większość z nich pochodzi z Muzeum Narodowego w Gdańsku i jego filii w Będominie - miejsca urodzin Józefa Wybickiego. Inne, to nieliczne eksponaty prywatnych kolekcjonerów oraz te należące do skarżyskiego Muzeum. Ozdobą wystawy są bez wątpienia obrazy Józefa Wybickiego i Jana Henryka Dąbrowskiego oraz „Epizod szturm Warszawy z 1831 r”. Wielkie wrażenie robią też szkice Juliusza Kossaka do poszczególnych zwrotek hymnu. Dźwięków najważniejszej pieśni wszystkich Polaków wysłuchać można, m.in. z zegara z pozytywką z 1891 r. Na wystawie można samemu odtworzyć patriotyczne pieśni na starym gramofonie i z romantycznym szumem jeszcze starszej płyty. Bezcennym eksponatem jest też szabla lekkiej kawalerii francuskiej z 1813 roku.

Wśród gości niedzielnego wernisażu nie zabrakło, m.in.: poseł Marzeny Okły-Drewnowicz, starosty koneckiego Grzegorza Pieca, zastępcy prezydenta Skarżyska – Kamiennej Krzysztofa Myszki, przewodniczący Rady Miasta Leszka Golika, radnego Jerzego Stopy i członka Rady Muzeum Bogusław Cioka. Koneckie środowisko oświatowe reprezentowali naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Koneckiego Krzysztof Stachera i dyrektor największej szkoły technicznej w regionie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 Beata Jakubowska. Wszystkich przywitał dyrektor Muzeum Grzegorz Bień.

Duże wrażenie na wszystkich gościach zrobił pokaz Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” i Marszałkowskiej Orkiestry Dętej pod batutą Marcina Chlebnego. Obie formacje imponowały zarówno pięknymi strojami, jak przede wszystkim profesjonalnymi pokazami. 50 minut z muzyką było prawdziwą ucztą, w której znane motywy patriotyczne przeplatały się z polską muzyką rozrywkową.

Wystawa otwarta 9 maja gościć będzie w Muzeum im. Orła Białego do ostatnich dni listopada.


reklama


MOB foto: Marek Sikora/Spotted Skarżysko

1 komentarz

  • Jan Zaan
    Jan Zaan poniedziałek, 10 maj 2021 12:32 Link do komentarza

    ...A Pan Prezydent - nawet nie chciał - bo o tym nie wie - że Mazurek Legionów Polskich bo taka była jego Pierwotna nazwa powstał we Włoszech w miasteczku Reggio Emilia - z którym dzięki mojej znajomości z kolegą Włochem właśnie z RE mógł nawiązać kontakt i mieć Miasto Partnerskie - ale cóż Własny Permanentny Lans - jest Ważniejszy od tego co proponują Ci którzy się TU urodzili i którzy starali się i starają się nadal utrzymywać kontakt z Miastem na Szlaku - no cóż... trochę przykro ale co tam.... Niech działa Ten Co to Przyszedł i Zrobił ;-)

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media