fbpx

Polecamy

Inwestycje za ponad 140 mln zł – o ich genezie mówili włodarze miasta i poprzedni marszałkowie województwa Wyróżniony

Prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig, wspólnie z zastępcą prezydenta Andrzejem Brzezińskim oraz goście włodarzy miasta: europoseł, były Marszałek Województwa Adam Jarubas i były Wicemarszałek Jan Maćkowiak wzięli udział w briefingu prasowym, w trakcie którego nawiązali do projektów inwestycyjnych w Skarżysku i przypomnieli ich genezę. Wyliczyli największe, niedawno zakończone, obecnie prowadzone i przygotowywane inwestycje oraz przypomnieli, że prace nad pozyskaniem dofinansowań do ich realizacji rozpoczęły się w poprzedniej kadencji samorządowej. – Mówimy o inwestycjach na terenie miasta o wartości ponad 140 mln zł – podkreślił prezydent Konrad Krönig.

– Nie ukrywam, że nasza briefing jest spowodowany wcześniejszą konferencją przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, którzy pozwolili sobie przedstawić w negatywnym świetle efekty naszej pracy na przestrzeni kilku ostatnich lat – mówił prezydent miasta Konrad Krönig odnosząc się do dofinansowań pozyskanych do licznych inwestycji na terenie miasta. – Dzięki naszej, intensywnej pracy w poprzedniej i tej kadencji samorządowej, w naszym mieście mają miejsce lub za moment rozpoczną się inwestycje o łącznej wartości ponad 140 mln zł, z czego dużą część stanowi dofinansowanie unijne. To pokłosie ciężkiej pracy, którą rozpoczynaliśmy w poprzedniej kadencji i dowód dobrej współpracy między samorządem miejskim, powiatowym i Zarządem Województwa, na czele którego – gdy rozpoczynaliśmy rozmowy i składaliśmy wnioski – stał Marszałek Adam Jarubas – wyjaśnia prezydent Skarżyska-Kamiennej. – Oczywiście szanujemy wkład pracy przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, cieszymy się, że chcą kontynuować rozpoczęte przez nas tematy, ale nie możemy pozwolić, by przypisywali sobie całkowite zasługi – dodawał w czasie briefingu prasowego prezydent Skarżyska-Kamiennej.

Zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej Andrzej Brzeziński uzupełniał, że chodzi o takie inwestycje, jak budowa wiaduktu nad torami, zakup ekologicznych autobusów, budowa ścieżek rowerowych, budowa wypożyczalni rowerów miejskich, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej (m.in. szkół i przedszkoli), wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne oświetlenie LED, rewitalizacja osiedli Dolna Kamienna i Zachodnie, a także inwestycje PKP: modernizacja dworca, budowa tunelu pod torami.

– Rozmowy na temat budowy tunelu pod torami – chociaż gmina nie jest tu inwestorem – prowadzone były od wielu lat przy naszym mocnym zaangażowaniu. Sądzę, że bez tego zaangażowania, zarówno skarżyskiego samorządu jak i Zarządu Województwa poprzedniej kadencji, tej inwestycji nie udałoby się przeprowadzić. Budowa niedługo ma się rozpocząć – wyjaśniał Andrzej Brzeziński, zastępca prezydenta miasta.

– Historia województwa świętokrzyskiego nie rozpoczęła się grudniu 2018 roku, kiedy władzę w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego objęło Prawo i Sprawiedliwość. Chcę potwierdzić, że wymienione tu dziś inwestycje mają swój zaczątek we wnioskach do Urzędu Marszałkowskiego składanych dużo, dużo wcześniej. Były one bardzo wysoko oceniane i dlatego te fundusze były dla Skarżyska przyznawane – mówił Adam Jarubas, były Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

– Każdy wymieniony dziś sukces to efekt współpracy samorządu miasta, z powiatem skarżyskim i samorządem województwa, który podejmował decyzje o dzieleniu unijnych pieniędzy. Te projekty były tak dobre, że obecne władze województwa kontynuują je. One są potrzebne mieszkańcom – uzupełniał radny Sejmiku Województwa, były Wicemarszałek Jan Maćkowiak.

W trakcie konferencji uczestnicy odnieśli się również do kwestii nieuwzględnienia Skarżyska w podziale dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– W tych naborach, gdzie były jasne kryteria, Skarżysko otrzymywało fundusze, wnioski były wysoko oceniane. Tam, gdzie nie było jasnych kryteriów, jak w przypadku Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, gdzie pieniądze były dysponowane uznaniowo, mieszkańcy Skarżyska zostali ukarani – podsumował Adam Jarubas.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media