fbpx
Logo
Wydrukuj tę stronę

Mauzoleum w Michniowie nominowane do Nagrody Architektoniczna Realizacja Roku 2020 - głosuj internetowo

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie znalazło się w gronie 10 finalistów nominowanych do Nagrody Internautów, w tegorocznej odsłonie Nagrody Architektonicznej na najlepszą realizację architektoniczną 2020 roku, w plebiscycie tygodnika Polityka.

Każdy może oddać jeden głos dziennie, codziennie do 25 kwietnia na stronie: https://www.polityka.pl/TygodnikPolityka/architektura/konkursarchitektoniczny?fbclid=IwAR2hNOsdmZxRSgubC-Wf3zRUWjiDWBjeUE05d8vhdQ-Y-yLt0m6JDSWm9ZY

Zapraszamy do głosowania.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to jedno z ponad 40. miejsc pamięci narodowej znajdujących się na terenie powiatu skarżyskiego. Jest ono symbolem zbrodni niemieckich podczas II wojny światowej i męczeństwa mieszkańców ponad ośmiuset miejscowości.

Nową budowlę Mauzoleum, która została nominowana do nagrody na najlepszą realizację architektoniczną 2020 roku oraz koncepcję jej powstania można zobaczyć w prezentacji zamieszczonej na stronie internetowej Mauzoleum w Michniowie https://mwk.com.pl/multimedia/prezentacja-mauzoleum.

Autorem projektu tej niezwykłej budowli jest Mirosław Nizio, znany m.in. jako twórca ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Projekt Mauzoleum w Michniowie został uznany za jeden z najciekawszych pomysłów architektonicznych realizowanych współcześnie na świecie.


reklama


Przypomnijmy: Michniów to wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie skarżyskim, w gminie Suchedniów. Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 751 (Ostrowiec Świętokrzyski - Suchedniów).Przez wieś przechodzi niebieski szlak turystyczny z Berezowa do Suchedniowa. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Kamień Michniowski.(źródło: wikipedia.org).W Michniowie w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. miały miejsce dramatyczne wydarzenia. Wieś została spacyfikowana. Niemcy, w odwecie za pomoc partyzantom, w ciągu dwóch dni wymordowali 204 mieszkańców wsi. Większość spalono żywcem.

Kadr z prezentacji przedstawiający budynek Mauzoleum w Michniowie

J.Jagiełło/Powiat Skarżyski

Projekt i wykonanie Spotted: Media