fbpx

Polecamy

21 świętokrzyskich gmin wspólnie pisze do premiera w sprawie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 21 miast i gmin z regionu świętokrzyskiego, które w ostatnim naborze w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostały pominięte w podziale pieniędzy, wspólnie wystosowali pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Podpis pod pismem złożył również prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig. Nasze miasto ponownie nie otrzymało złotówki z tej rządowej dotacji, bez poznania przyczyny odrzucenia wniosków.

We wtorek, 13 kwietnia w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się briefing prasowy na ten temat. Wzięli w nim udział przedstawiciele gmin, które w ostatnim naborze w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie zostały uwzględnione w podziale dotacji. Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig, burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, burmistrz Nowego Korczyna Paweł Zagaja, wójt Nowin Sebastian Nowaczkiewicz odnieśli się do mało transparentnego i budzącego szereg wątpliwości sposobu podziału dotacji dla samorządów.

Nie ma logiki w takim podziale środków i nie ma podstaw, by nasze gminy zostały pozbawione tych pieniędzy – mówił prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, inicjator wystosowania listu do premiera. – Tak dużo jest podziałów i złych emocji w naszych społeczeństwie, więc spodziewałem się, że nie będzie podziału na lepszych i gorszych oraz że rozdysponowanie tych środków będzie merytoryczne – dodawał.

Jak podkreślali w trakcie konferencji przedstawiciele pominiętych gmin, ostatnio przeprowadzony nabór do RFIL pokazał, że samorządy nie zostały potraktowane równo. Zwracano uwagę na brak algorytmu podziału środków, brak jawności oceny wniosków, czy merytorycznego uzasadnienia dla wniosków odrzuconych.

Zostaliśmy potraktowani niepoważnie, a potrzeby naszych mieszkańców zostały odsunięte na margines. Takim działaniom i dyskryminacji mówimy stanowcze NIE. Podział pieniędzy z funduszu był polityczny. Ale skrzywdzono tym nie nas – włodarzy, lecz mieszkańców. Środki powinny być dzielone w sposób transparentny – komentuje prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig. Przypomnijmy, że nasze miasto w ostatnim naborze złożyło trzy wnioski na kwotę 22 mln zł.

Sygnatariusze pisma wyrazili w nim także obawę o to, jak będą przebiegały kolejne nabory.

Pod pismem podpisali się prezydenci, burmistrzowie i wójtowie: Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska-Kamiennej, Sandomierza, Połańca, Wąchocka, Kunowa, Baćkowic, Bodzechowa, Ćmielowa, Nowin, Waśniowa, Buska-Zdroju, Ożarowa, Nowego Korczyna, Stopnicy, Solca Zdroju, Sędziszowa, Secemina, Radkowa, Włoszczowy, Moskorzewa.


reklama


I.Szwagierek/UM Skarżysko-Kam.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media