fbpx

Polecamy

Pomnik Powstania Styczniowego wkrótce będzie jak nowy

102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości uczczona zostanie m.in. przy odnowionym pomniku pamięci Powstania Styczniowego w skarżyskim Rejowie. Muzeum im. Orła Białego, które uzyskało na ten cel pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjęło prace renowacyjne. Efekty zobaczymy już wkrótce.

15 lipca Muzeum im. Orła Białego podpisało stosowną umowę z MKiDN, zabezpieczając również wkład własny na wykonanie zadania. Aktualnie trwają prace przy demontażu metalowych elementów i piaskowaniu pomnika. Na jego cokół wróci orzeł wykonany z materiału, który nie będzie stanowił pokusy dla zbieraczy złomu, czy zwykłych złodziei.

Muzeum czyni starania, by przedstawienie odnowionego pomnika było jednym z elementów obchodów niepodległościowych w listopadzie tego roku.

Przypomnijmy, że pomnik postawiono w 100. rocznicę wybuchu powstania 1863 roku. Niedaleko tego miejsca 2 lutego 1863 roku Powstańcy pod wodzą Dionizego Czachowskiego z korpusu gen. Mariana Langiewicza odnieśli zwycięstwo nad oddziałami rosyjskimi. Lokalna tradycja zaś wiąże to miejsce z represjami na lokalnej ludności za udział w powstaniu.


reklama


Źródło: Muzeum im. Orła Białego | www.muzeum.skarzysko.pl

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media