fbpx

Polecamy

Rehabilitacja wraca po koronawirusie – także w Skarżysku

 

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa są powoli luzowane. Czwartego maja wprowadzono drugi etap łagodzenia ograniczeń, zezwalając na zabiegi rehabilitacyjne i umożliwiając pacjentom powrót do terapii w profesjonalnych warunkach po dwumiesięcznej przerwie. Również w Skarżysku można ponownie korzystać z usług specjalistów od rehabilitacji i fizjoterapii.

COVID-19 w znaczącym stopniu odbił się na działalności ośrodków rehabilitacyjnych, ale przede wszystkim wpłynął na chorych wymagających specjalistycznego leczenia. Rehabilitacja ma pomagać w przywróceniu i zachowaniu sprawności u osób z różnego rodzaju zaburzeniami i problemami zdrowotnymi, podnosząc jakość i komfort życia pacjenta. Konieczność zamknięcia gabinetów rehabilitacji i fizjoterapii w marcu oznaczała ogromny problem zdrowotny dla osób w szczególnie trudniej sytuacji, na przykład z silnymi dolegliwościami bólowymi.

Wprowadzone obostrzenia sprawiły, że możliwe było prowadzenie terapii tylko w ściśle określonych przypadkach. Rehabilitacja mogła być stosowana tylko wówczas, gdy zaprzestanie zabiegów skutkowałoby poważnym pogorszeniem się stanu zdrowia pacjenta. W innych przypadkach musiała być świadczona na zasadzie teleporady – poprzez media elektroniczne i środki łączności, np. dzięki smartfonom czy aplikacjom do prowadzenia rozmów video. Najczęściej zabiegi przeprowadzać musieli bliscy chorych, obserwowani i instruowani na odległość przez rehabilitanta. Domowe warunki nie zawsze jednak sprzyjały w pełni efektywnej rehabilitacji.

Powrót rehabilitacji nie obywa się jednak bez problemów. W wyniku dwóch miesięcy przerwy, po czwartym maja kolejki do fizjoterapeutów urosły jeszcze bardziej. Wciąż nie jest łatwo dostać się do specjalisty. Pacjenci muszą zarazem pamiętać, że rehabilitacja koniecznie powinna być prowadzona przez doświadczonych fizjoterapeutów przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Dobrze realizowana, pozwala przyspieszyć powrót do zdrowia. Źle wykonywana może mieć odwrotny skutek, pogłębiając problemy zdrowotne. Dlatego tak ważne jest, aby trafić pod oko fachowców, którzy wiedzą, jak skutecznie prowadzić terapię. Taki poziom usług zapewnia rehabilitacja w Gabinecie Biomar, gdzie pacjenci mogą korzystać z szerokiej gamy zabiegów fizykoterapii i kinezyterapii.

Warto też pamiętać, że powrotowi rehabilitacji po czwartym maja towarzyszą szczególne środki ostrożności. Ze względu na wciąż istniejące ryzyko zarażenia koronawirusem wprowadzono reżim sanitarny, dzięki czemu zarówno fizjoterapeuta, jak i pacjent, mogą się czuć bezpieczniej. Zabiegi są wykonywane przy wykorzystaniu środków ochrony osobistej oraz z zachowaniem właściwych zasad higieny i zachowania przeciwepidemicznego. Przykładowo, stosowane są przyłbice, maseczki oraz rękawiczki jednorazowe.

Dla wielu pacjentów rehabilitacja to konieczność, która jest odpowiedzią na realne problemy zdrowotne. Szacuje się, że w Polsce co roku z usług fizjoterapeutów korzysta nawet 10 mln osób. Dwumiesięczna przerwa spowodowana koronawirusem spowodowała przesunięcia terminów rehabilitacji dla wielu pacjentów. Ze względu na to, że na zabiegi oczekuje wiele osób, warto umówić się na rehabilitację jak najwcześniej. Ograniczenia związane z epidemią sprawiają jednak, że tempo przeprowadzania zabiegów będzie wolniejsze niż przed obostrzeniami. Każde stanowisko rehabilitacji po zabiegu musi być dokładnie zdezynfekowane. To zabiera czas, co oznacza, że pacjenci będą musieli wykazać się większą cierpliwością.

Majowy powrót rehabilitacji nie oznacza powrotu do pełni normalności i warunków sprzed rozprzestrzenienia się wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. To jednak ważny krok, który umożliwia wielu pacjentom poprawę komfortu życia i pomaga im w powrocie do zdrowia oraz przywróceniu sprawności. Najważniejsze jest to, że gabinety rehabilitacji, takie jak skarżyski Biomar są już otwarte i można korzystać z ich oferty, dzięki czemu pacjenci wreszcie mogą liczyć na poprawę swojego stanu zdrowia.

art.sponsorowany

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media