fbpx

Polecamy

W Skarżysku powstanie kolejowo–drogowy terminal kontenerowy za 150 mln?

Powraca temat budowy intermodalnego terminala kontenerowego w naszym mieście. O planowanej przez koleje inwestycji poinformował marszałek województwa świętokrzyskie, Andrzej Bętkowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 21 maja na terenie stacji rozrządowej w Skarżysku.

W konferencji oprócz marszałka Bętkowskiego wziął również udział radny sejmiku województwa świętokrzyskiego, Marcin Piętak.

– Znajdujemy się tutaj dzisiaj z powodu faktu, że PKP SA planuje wzbogacić część rozrządowej stacji w Skarżysku-Kamiennej o bardzo istotny element związany z transportem, z komunikacją w Polsce, a mianowcie ma być tu wybudowany terminal intermodalny, czyli terminal, który będzie przeładowywał ładunki z komunikacji samochodowej na tory i odwrotnie – poinformował w trakcie konferencji marszałek Andrzej Bętkowski.

Szacunkowy koszt planowanego terminalu opiewa na kwotę około 150 mln zł. Obiekt ma być budowany w trzech etapach i ma zajmować powierzchnię 60 000 m2. Na terminal mają składać się: dwa tory kolejowe oraz miejsce, gdzie będzie mogło być składowanych docelowo 6000 kontenerów. Terminal będzie obsługiwany przez 2 suwnice bramowe oraz specjalne wozy przedsiębierne, które przeładowują kontenery w obie strony – z pociągów na ciężarówki oraz odwrotnie.

Marszałek Bętkowski dodał, że cieszy się z lokalizacji planowanej inwestycji. – Myślę, że wpływ na tę decyzję miała nie tylko czyjaś sympatia do tego miejsca ale przede wszystkim fakt, że przebiegające przez Skarżysko linia kolejowa nr 8, czy droga ekspresowa nr 7 wpisują się w europejskie szlaki komunikacyjne. Skarżysko znajduje się ponadto na trasie tzw. „korytarza bursztynowego”, który biegnie od Adriatyku, poprzez południowe kraje Europy, aż w kierunku krajów nadbałtyckich i naszego wybrzeża – wymieniał marszałek.

– Wiadomo, że taka inwestycja aby powstać musi być oparta o wysiłek wielu stron. Jako marszałek deklaruję, że jeśli PLK będą potrzebowały wsparcia naszego samorządu, to będziemy czynić te starania. Już teraz planujemy zapisać w naszej strategii, którą niedługo będziemy procedować w sejmiku, ten element, związany z transportem, komunikacja i z rozwojem gospodarczym naszego województwa – zapewniał Andrzej Bętkowski. – Ale również zwracam się do samorządu powiatu skarżyskiego i samorządu miasta Skarżyska-Kamiennej, ponieważ do tego terminalu trzeba będzie dojechać, i te ścieżki dojazdowe są niezwykle istotne, żeby połączenie tego terminala chociażby z drogą krajową nr 7, ekspresową, jak i drogą nr 42 biegnącą z Łodzi na Rzeszów mogły być tutaj z tym terminalem skomunikowane – dodaje Bętkowski.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości stawia na rozwój kolei w Polsce. Powstanie takiego terminala jest kluczowym elementem do rozwoju kolei oraz miasta Skarżyska-Kamiennej, gdzie znajduje się jeden z największych węzłów kolejowych. Tego typu inwestycja ma szansę poprawić rozwój miasta i regionu. W pełni popieram taką inwestycję, wspartą ze środków europejskich – dodał radny Marcin Piętak.

1 komentarz

  • Ja
    Ja czwartek, 21 maj 2020 19:41 Link do komentarza

    Jak najbardziej za. Tylko ciekawi mnie którędy będą dojeżdżać samochody z kontenerami.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media