fbpx

Polecamy

Niebezpieczny eksponat w Muzeum im. Orła Białego: dwutonowe działo było naładowane!

Niebezpieczny eksponat w Muzeum im. Orła Białego: dwutonowe działo było naładowane!

Ważące dwie tony działo kalibru 88 mm stanowiące eksponat skarżyskiego muzeum okazało się naładowane – informuje PAP. W lufie znajduje się pocisk artyleryjski; eksponat zabezpieczył patrol saperski, na początku przyszłego tygodnia ma zostać przewiezione na poligon.

Podobnie jak większość ekspozycji Muzeum im. Orła Białego, działo pochodzi z okresu II wojny światowej. Jest ono pozostałością niemieckiego działa pancernego, prawdopodobnie Sturmhaubitze 42. W lufie zaklinowany jest pocisk kalibru 88 mm, wypełniony materiałem wybuchowym z zapalnikiem.

Ważąca 2 tony dwumetrowa lufa z pociskiem zostanie w poniedziałek przetransportowana na poligon wojskowy w Nowej Dębie. Do akcji ma być zaangażowanych 8 saperów oraz specjalny wojskowy dźwig. – Traktujemy to działo jako materiał niebezpieczny, mogący eksplodować – powiedział dla PAP Robert Krasowski, dowódca Patrolu Saperskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Procedura odebrania ładunku wymaga czasu, ponieważ wiąże się z obszerną pracą logistyczną. Konieczne jest zabezpieczenie poligonu, ściągnięcie sprzętu.

Nie wiadomo, jak długo działo znajdowało się w zbiorach muzeum. Leżało pośród innych przedmiotów niewchodzących w skład stałej ekspozycji. Niebezpieczne działo odkryto podczas prac porządkowych mających na celu wygospodarowanie miejsca na nowy eksponat – działo samobieżne Sturmgeschütz IV. Saperzy poinformowali, że obiekt nie stanowił dużego zagrożenia.

źródło: Onet.pl/PAP, fot. KPP w Policach

2 komentarzy

 • Joe
  Joe piątek, 24 kwiecień 2020 08:11 Link do komentarza

  trzeba było wydać komendę STOP rozładuj broń i po problemie ...

  Raportuj
 • Brodaty krasnal
  Brodaty krasnal czwartek, 23 kwiecień 2020 23:53 Link do komentarza

  A ja w zeszlym roku z dzieciakami z 5 razy bylem ,panowie nie chcemy nowego roku w maju ?

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media