fbpx

Polecamy

Sytuacja epidemiologiczna w regionie [raport] [02.04.2020]

Sytuacja epidemiologiczna w regionie [raport] [02.04.2020] Sytuacja epidemiologiczna w regionie [raport] [02.04.2020]

W wieczornym komunikacie Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych nowych przypadka zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie liczba zakażonych w kraju wynosi 2946.

Ostatnie potwierdzone przypadki dotyczą między innymi: 142 osób z woj. mazowieckiego,
73 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 8 osób z woj. zachodniopomorskiego, 7 osób z woj. małopolskiego, 6 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. łódzkiego, 4 osób z woj. podlaskiego,
3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego i 1 osoby z woj. lubuskiego.

Łącznie w czwartek odnotowano 392 nowe przypadki, 14 osób zmarło.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w kraju wynosi 2946/57 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Jednocześnie MZ z przykrością informuje o śmierci kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 77-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie, 61-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie, 87-letnia kobieta ze szpitala w Limanowej, 65-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 75-letni mężczyzna ze szpitala w Pleszewie, 65-letni mężczyzna ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 61-letni mężczyzna i 77- letnia kobieta ze szpitala w Bolesławcu, wszyscy mieli choroby współistniejące oraz 56-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie i 58-letni mężczyzna ze szpitala w Koszalinie.

Województwo Świętokrzyskie

W regionie potwierdzono dziś 13 kolejnych zakażeń koronawirusem. Jak informuje Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, w gronie 7 nowych pacjentów znaleźli się: starszy mężczyzna z powiatu starachowickiego, dwie starsze kobiety z powiatu skarżyskiego, starsza kobieta z powiatu szydłowieckiego, młody mężczyzna z powiatu jędrzejowskiego, mężczyzna w sile wieku z powiatu kieleckiego oraz starsza kobieta z powiatu starachowickiego.

Starosta powiatu skarżyskiego Artur Berus informuje, że troje z tych pacjentów przebywało ostatnio na oddziale neurologii w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej.

- Są to osoby, które w połowie marca przebywały w naszym szpitalu na oddziale neurologicznym. Później okazało się, że w tym samym czasie dwa dyżury pełniła tam zakażona pielęgniarka, która prawdopodobnie zaraziła się podczas pracy w lecznicy w Grójcu. Dlatego wszystkich pacjentów przetransportowaliśmy do jednoimiennego Szpitala Powiatowego w Starachowicach. Okazało się, że te trzy osoby zakaziły się SARS CoV-2 - dodał w rozmowie z Radiem Kielce Artur Berus.

Rzecznik wojewody świętokrzyskiego, Ewa Łukomska podała również dane sanitarne dotyczące osób hospitalizowanych, poddanych kwarantannie oraz osób pod nadzorem epidemiologicznym.

W naszym regionie:

- 62 osoby są hospitalizowane,
- 4264 osób jest poddanych kwarantannie,
- 106 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym.

W województwie najpoważniejsza sytuacja panuje w powiecie skarżyskim. W szpitalu powiatowym potwierdzono 17 przypadków wśród pacjentów i personelu. Dziś w powiecie potwierdzono kolejne przypadki zakażenie. 

W województwie świętokrzyskim w sumie u 62 osób potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jedna osoba zmarła we wtorek, to 80-letni mężczyzna z powiatu starachowickiego, który miał choroby współistniejące.


reklama


Jak się chronić?

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:

• w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
• masz podwyższoną temperaturę,
• kaszlesz i masz duszności.

Masz objawy i wróciłeś z regionu, w którym występuje koronawirus?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie: bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną.

Lista stacji epidemiologicznych lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego – Lista szpitali zakaźnych.

Na co mogą liczyć osoby objęte kwarantanną?

Zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz. W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym – szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

Policjant pomoże

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.

Ważne! Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

Ciepły posiłek w domu

W sytuacji, kiedy osoba  starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina – nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy psychologa?

Zadzwoń do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie.

Uwaga! Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.

Źr. radio kielce / PAP / Ministerstwo Zdrowia / gov.pl/koronawirus / wł.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media