fbpx

Polecamy

8. Bieg Tropem Wilczym "Pobiegnij dla Gosi" w Skarżysku-Kamiennej za nami (DUŻO ZDJĘĆ)

W niedzielę, 1 marca, na osiedlu Bór w Skarżysku-Kamiennej zorganizowany został bieg "Tropem Wilczym". Na starcie dłuższego biegu stawiło się prawie 200 osób. Wydarzenie połączono z akcją charytatywną „biegnę dla…”.

1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został w 2011 roku. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.  Wspólnie z mieszkańcami miasta i powiatu uczciły pamięć Żołnierzy Wyklętych na sportowo także władze powiatu skarżyskiego – starosta Artur Berus, przewodniczący rady Jacek Jeżyk i członek zarządu Adam Ciok. Blisko 200 biegaczy rywalizowało na dwóch dystansach – 1963 metry i 6 kilometrów.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. (źr. https://tropemwilczym.org).

Uczestnicy 8. Biegu Tropem Wilczym w Skarżysku-Kamiennej dodatkowo mogli wziąć udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…” i pomóc chorej dziewczynce. Do koszulki startowej należało przypiąć kartkę z napisem „biegnę dla Gosi” i dotrzeć z nią do mety. Organizatorem akcji jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

Do akcji „biegnę dla Gosi” mogą dołączyć uczestnicy wszystkich zawodów odbywających się w ramach 8. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W zamian za ich zaangażowanie, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki na rzecz beneficjenta. 8-letnia Małgosia urodziła się ze skrajnie niskim napięciem mięśniowym i chorobami towarzyszącymi: skolioza, obustronne zwichnięcie bioder, zwapnienie nerek. Szansą na lepsze funkcjonowanie jest wielowymiarowa rehabilitacja, na którą zbierane są środki. Gosia jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Uczestnicy do wyboru mieli dwie trasy: rekreacyjną o długości 1963 m–(w 1963 roku zginął ostatni z Żołnierzy Niezłomnych – Józef Franczak „Lalek”) oraz sześciokilometrową. Na tej dłuższej na starcie stawiło się prawie 200 osób.

Na miejscu wydarzenia na wszystkich czekał poczęstunek, a także konkursy i losowanie nagród. Organizatorami biegu w Skarżysku-Kamiennej są Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski oraz Rada Osiedla Bór.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media