fbpx

Polecamy

Odbyły się otwarte konsultacje społeczne dotyczące zakazu lub ograniczenia pływania sprzętem motorowym na zalewie Rejów

We wtorek, 7 stycznia w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej odbyło się otwarte spotkanie w ramach prowadzonych konsultacji społecznych w sprawie wprowadzenia zakazu lub ograniczenia używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiorniku wodnym Rejów.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Skarżyskiego - przewodniczący rady Jacek Jeżyk, członek zarządu Adam Ciok, sekretarz Małgorzata Nosowicz i naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Małgorzata Miller, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta i powiatu. Konsultacje społeczne projektu będą decydować o ostatecznym kształcie uchwały rady powiatu.

Konsultacje podczas otwartego spotkania poprowadził członek zarządu powiatu Adam Ciok inicjator uregulowania prawa miejscowego w zakresie wprowadzenia zasad pływania sprzętem motorowodnym na zalewie Rejów.

Wśród licznie przybyłych na spotkanie konsultacyjne mieszkańców znaleźli się głównie przedstawiciele środowisk wędkarskich, amatorów skuterów wodnych i motorówek oraz okoliczni mieszkańcy zalewu Rejów.

W trakcie spotkania sekretarz powiatu Małgorzata Nosowicz zapoznała uczestników z zasadami konsultacji społecznych. Sekretarz zaznaczyła, że konsultacje społeczne przeprowadzane są w dwóch formach badania ankietowego oraz poprzez otwarte spotkanie z mieszkańcami. Po zakończeniu konsultacji zostanie sporządzony protokół z ich przebiegu wraz z wnioskami końcowymi.

- Mamy duże zainteresowanie tematem. Na obecną chwilę od mieszkańców wpłynęło do nas 300 ankiet. Ankiety te będą analizowane pod kątem czy mieszkańcy są za zakazem, czy za ograniczeniem używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiorniku wodnym Rejów oraz w jakim okresie czasu miałby obowiązywać zakaz bądź ograniczenie – wyjaśniła sekretarz powiatu M. Nosowicz.

Zgodnie z wymogami prawnymi samorząd powiatu przeprowadził badania poziomu hałasu nad zbiornikiem w okresie letnim. Jak poinformowała uczestników spotkania konsultacyjnego naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Małgorzata Miller badania te wykazały znaczne przekroczenie norm, spowodowane przez silniki skuterów i motorówek.

Natomiast z relacji przedstawionej przez przedstawicieli Policji wynika, iż mieszkańcy osiedla Rejów oraz wędkarze skarżą się na zakłócenia i hałas podczas wykorzystywania zalewu przez osoby pływające na skuterach wodnych i motorówkach. Obawiają się także o bezpieczeństwo osób korzystających z zalewu rekreacyjnie.

Interwencje odnotowane przez Policję są zbieżne z pismami, które wpłynęły do Rady Powiatu Skarżyskiego. Przewodniczący rady Jacek Jeżyk odczytał uczestnikom spotkania pisma trzech kół wędkarskich z terenu miasta oraz mieszkańców dzielnicy Rejów, w których jasno opowiadają się za całorocznym zakazem korzystania z urządzeń wodnych napędzanych silnikami spalinowymi.

Po burzliwej i rzeczowej dyskusji podczas otwartego spotkania konsultacyjnego, pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami zakazu ustalono, iż zostanie zorganizowane jeszcze jedno spotkanie, na którym delegaci zainteresowanych środowisk ostatecznie wypracują wspólne stanowisko w sprawie.

Konsultacje trwają do 8 stycznia.


reklama


J.Jagiełło/Powiat Skarżyski

1 komentarz

 • kudzar
  kudzar poniedziałek, 13 styczeń 2020 11:16 Link do komentarza

  Ja nie rozumiem dlaczego mowa jest o całkowitym zakazie używania silnikó spalinowych.
  Podczas badań akustycznych nie wzięto pod uwagę tego, że np silniki spalinowe o mocy do 6KM nie powodują zwiększenia się hałasu, a najczęsciej używający ich wędkarze poruszają się na wolnych obrotach bardzo powoli (nie słychać wtedy wogóle silnika).
  Dlaczego więc planowane jest całkowity zakaz ich użytkowania?
  Proszę poszukać badań i decyzji innych powiatów w Polsce w podobnych tematach. Tam gdzie był problem z hałasem zdecydowano się jednak na ograniczenie mocy np do 4 lub 6-ciu KM i możliwosć stosowania silników elektrycznych.
  Nocowałem kilkuktrotnie nad zalewem wędkując. Najbardziej przeszkadzały mi.... POCIĄGI, potem w kolejności skutery wodne oraz duże łodzie motorowe.
  Następnie: czy badacze mierzyli hałas wydawany przez pociągi i przez sygnały ostrzegawcze wydawane przez nie?
  Na 100% nie. Więc badania są stronnicze. Ankieta też byłą stronnicza w swojej budowie.
  Nie mogą więc być jedyną podstawą do podjęcia decyzji.
  Oczywiście jestem za ograniczaniem wariactw motorowodniaków, którzy nagminnie łamią ogólnie przyjęte zasady i przepisy dotyczące wysokości obrotów silnika oraz prędkości w zależności od odległosci od brzegów.
  Jednak od tego jest Policja, któa niestety tylko i wyłącznie ogranicza się do zbierania mandatów za parkowanie przy ulicy dojazdowej do parkingu przy plaży. A szkoda.
  Widzę jakąś chorą tendencję w zarządzaniu i podejmowaniu decyzji w rejonie zbiornika Rejów.
  Ścieżki dla piechurów i rowerzystów wokół zalewu - dla wędkarzy co? - nic tylko zakazy. Żadnych zorganizowanych dojazdów do wody (oprócz jednego miejsca slipowego). Brak zatoczek przy barierkach przy nowej drodze dojazdowej do parkingu przy plaży. Brak pomostów...
  Sprawa nie jest prosta. Nigdy nie zadowoli się wszystkich. Ale nie można podejmować skrajnych i niesprawiedliwych decyzji dla jednej ze stron.

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media