fbpx

Polecamy

Nowe informacje! Siódemką pojedziemy już od jutra!

Węzeł Skarżysko Centrum z lotu ptaka Węzeł Skarżysko Centrum z lotu ptaka

Nie w czwartek o godzinie 9:00, a w środę 18 grudnia o godzinie 14:00 nastąpi oficjalne otwarcie nowego odcinka drogi ekspresowej nr 7!

Chociaż pierwotnym terminem zakończenia prac przy budowie obwodnicy Skarżyska był maj 2020, to prace uda się skończyć zdecydowanie wcześniej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawca – firma Budimex – dokładają wszelkich starań, aby nowy odcinek ekspresówki oddać jeszcze przed okresem świątecznym, kiedy to natężenie ruchu na drogach będzie znacząco zwiększone.

I tak się stanie! W środę, 18 grudnia kierowcy będą mogli korzystać z nowego ponad 7 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7.

Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe, w szczególności przy węźle „Skarżysko-Kamienna Zachód”. Węzeł „Skarżysko-Kamienna Północ” ma być oddany do użytku w późniejszym czasie.


reklama


Przed terminem i przed Świętami

Zgodnie z podpisaną umową inwestycja na odcinku drogi ekspresowej S7 od granicy województw mazowieckiego i GDDKiA świętokrzyskiego do Skarżyska-Kamiennej powinna być zrealizowana do maja 2020 roku. Wykonawca, Budimex S.A., już na początku tego roku złożył deklarację, że dołoży starań, aby ciąg główny był udostępniony kierowcom jeszcze do końca 2019 r.

Dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej S7 o długości 7,6 km oraz węzeł Skarżysko-Kamienna Zachód otwarte zostaną na prawie pięć miesięcy przed terminem kontraktowym. Dodatkowo uda się to zrobić jeszcze przed Świętami, czyli przed okresem wzmożonego ruchu na drogach. Zgodnie z umową pozostałe prace - w obrębie węzła Skarżysko-Kamienna Północ i dróg dojazdowych realizowane będą do maja 2020 r.

Jak jeździmy?

Po przełożeniu ruchu na udostępniony przed terminem umownym ciąg główny mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej i przyległych miejscowości wjadą na drogę ekspresową na nowym węźle Skarżysko-Kamienna Zachód.

Pozostanie możliwość skomunikowania poprzez istniejący węzeł Skarżysko-Kamienna, który zmieni nazwę na Skarżysko-Kamienna Południe. 

Możliwe będzie także połączenie z węzłem Szydłowiec Południe drogami dojazdowymi. Skierowanie ruchu na ciąg główny S7 i odciążenie dawnej drogi nr 7 od ruchu tranzytowego pozwoli na wykonanie prac w obrębie aktualnie nieczynnego węzła Skarżysko-Kamienna Północ, który zgodnie z zapisami kontraktu będzie udostępniony w maju 2020 r. Zgodnie z umową kontynuowane będą również roboty na drogach dojazdowych oraz prace związane z ruchem lokalnym.

Ekspresowo między Warszawą, Kielcami i Krakowem

Dzięki nowej drodze znacznie skrócony zostanie czas podróżowania między Warszawą, Kielcami i Krakowem. Poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego, a wyprowadzenie ruchu ciężkiego z miasta przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców Skarżyska-Kamiennej. Dzięki wybudowaniu skarżyskiego odcinka drogi S7 zniknie ostatni jednojezdniowy fragment między granicą województw świętokrzyskiego i małopolskiego a Warszawą. Cała droga na odcinku 200 km od granicy województwa małopolskiego w kierunku stolicy będzie miała parametry dwujezdniowej trasy ekspresowej. To oznacza, że na terenie województwa świętokrzyskiego droga nr 7 będzie już ekspresowa na całej długości.

Z unijnym dofinansowaniem

Inwestycja jest współfinasowana przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu to blisko 344,4 mln złotych, wartość dofinansowania w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko to około 156,9 mln złotych.

Informacje o inwestycji

Długość odcinka – 7,6 km
Przekrój drogi - 2 jezdnie po 2 pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas
Szerokość pasa ruchu - 3,5 m
Szerokość pasów awaryjnych - 2,5 m
Szerokość pasa dzielącego – 12 m
Maksymalne obciążenie - 115kN/oś
Liczba węzłów – dwa (Skarżysko-Kamienna Północ, Skarżysko-Kamienna Zachód)
Liczba obiektów inżynierskich: dwa mosty, sześć wiaduktów drogowych (pięć w ciągu drogi S7 i jeden nad S7), dwa przejścia dla zwierząt średnich (dwa wiadukty w ciągu drogi S7), pięć przejść dla zwierząt małych (przepusty), trzy ściany oporowe, cztery mury oporowe

 

WS, GDDKiA

1 komentarz

  • Jerzy
    Jerzy wtorek, 17 grudzień 2019 20:22 Link do komentarza

    To dobra wiadomość, dobra firma dobrze pracowała i jest dobry efekt dla wszystkich. Gratulacje.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media