fbpx

Polecamy

Sprawdź jakim powietrzem oddychasz. Czujniki pomiaru jakości powietrza już działają!

Jest ich już dziesięć i zostały rozmieszczone na terenie Starachowic, Skarżyska-Kamiennej, Grójca, Drzewicy oraz Sokółki. Dzięki nim możemy dowiedzieć się czy zanieczyszczenie powietrza jest w danym miejscu i czasie wysokie, średnie czy niskie oraz informują nas czy powinniśmy pozostać w domu lub czy możemy wyjść na świeże powietrze.

Chodzi o czujniki Airly, które w zeszłym roku ufundowała firma Celsium. Teraz wszyscy mieszkańcy mogą na bieżąco kontrolować wyniki pomiarów i sprawdzać poziom pyłu zawieszonego w powietrzu. Wystarczy wejść na stronę internetową lub pobrać aplikację na telefon. Celem przedsięwzięcia było zbudowanie systemu dynamicznego pomiaru jakości powietrza  i monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym, w miastach, gdzie działa firma Celsium.

Smog i zanieczyszczenie powietrza to jeden z najczęściej podejmowanych tematów w ostatnim czasie. W powietrzu, zwłaszcza zimą, znajduje się wiele niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Głównymi czynnikami wpływającymi na powstawanie smogu są indywidualne źródła ciepła i złej jakości opał wykorzystywany do ogrzewania domów. Do tego dochodzi nieświadomość o potencjalnym zagrożeniu. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jakim powietrzem będzie oddychało, gdy wyjdzie z domu do pracy, szkoły czy na spacer, a można to bardzo łatwo sprawdzić. Wystarczy pobrać aplikację Airly na telefon lub skorzystać z przeglądarki internetowej.

W 2017 roku firma Celsium uruchomiła, przy współpracy z platformą Airly, system urządzeń pomiarowych na terenie Starachowic, Skarżyska-Kamiennej, Grójca, Drzewicy oraz Sokółki. W zeszłym roku uruchomiła dodatkowe dwa czujniki na terenie miasta Grójec. W oparciu o dane zebrane przez czujniki powstaje mapa z jakością powietrza, która jest aktualizowana na bieżąco. Czujniki pozwalają również tworzyć prognozy zanieczyszczeń i z wyprzedzeniem informować mieszkańców o nadchodzącym zagrożeniu poprzez dedykowany portal czy aplikację mobilną. Aplikacja informuje o stanie powietrza w sposób lekki i przyjemny dla odbiorcy. „Pora na spacer z drugą połówką", „Lepiej zostań w domu" czy „Idealny dzień na aktywność na świeżym powietrzu" to tylko niektóre z przykładowych powiadomień, które każdego dnia wysyła Airly.

- Celsium troszczy się o zdrowie mieszkańców miejscowości, w których działamy. Dzięki naszym czujnikom mogą oni codziennie sprawdzać stan jakości powietrza w okolicy swojego miejsca zamieszkania. To klucz do ochrony siebie i swoich najbliższych przed szkodliwym oddziaływaniem smogu i innych substancji na nasz organizmtłumaczy Grzegorz Reluga, Prezes Zarządu Celsium. I dodaje: nie jest to jedyne działanie prowadzone przez nas w trosce o zdrowe środowisko. W okolicach Bożego Narodzenia planujemy przygotować dla mieszkańców  świąteczną akcję, a w 2020 roku kilka akcji proekologicznych oraz edukacyjnych.

Szczegółowe dane na temat pomiarów można znaleźć na stronie www.airly.eu. Znajduje się tam mapa Polski ukazująca około 1100 czujników Airly oraz 200 czujników należących do Państwowego Monitoringu Środowiska. Czujniki badają ilość pyłów w powietrzu: PM2 oraz PM10, a także temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie. Te dwa rodzaje pyłów są kluczowe dla oceny jakości powietrza.


reklama


materiał prasowy

2 komentarzy

 • Darek
  Darek wtorek, 19 listopad 2019 15:58 Link do komentarza

  Bardzo fajnie tylko że głównymi ,,dostawcami'' zanieczyszczonego powietrza są domki jedno rodzinne oczywiście nie wszyscy ale ok 95 % ta,k że proszę powiesić takie czujniki i na ościennych miejscowościach. Gdyby był zamontowany pod moim adresem gwarantuję, że braknie skali.

  Raportuj
 • AGA
  AGA wtorek, 19 listopad 2019 14:54 Link do komentarza

  Super.
  A gdzie zgłosić pajacy zatruwajacych powietrze ?? Nagminnie robi to firma W.... na Kamiennej....

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media