fbpx

Polecamy

Zmień nawyki – WC to nie kosz na śmiecie!

Zmień nawyki – WC to nie kosz na śmiecie! - Z takim hasłem Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Skarżysku – Kamiennej wychodzi do Odbiorców swoich usług. W najbliższym czasie ulotki trafią do naszych domów.

Wielu z nas traktuje muszlę klozetową jak kosz na śmiecie. Bez zastanowienia wrzucamy lub wlewamy do niej wszystko co się zmieści. Spłukujemy i problem z głowy.

Nie zdajemy sobie sprawy, że odpady te stanowią nie lada problem, bo zanieczyszczają kanalizację, powodują spowolnienie odpływu ścieków czy wreszcie jej zapchanie. Poza tym śmiecie spłukiwane w ubikacji przyczyniają się do powstawania awarii urządzeń na przepompowniach ścieków czy oczyszczalni, przez co generują dodatkowe koszty i bezpośrednio wpływają na cenę odprowadzania i oczyszczania ścieków.

Nie spłukuj w toalecie:

  • Środków higieny osobistej, podpasek, tamponów, pampersów, wacików, patyczków do uszu, nici dentystycznych, chusteczek nawilżanych – mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych,
  • Emulsji, lakierów, klejów, mieszanin cementowych i wszelkich płynów nie mieszających się z wodą,
  • Przeterminowanych lekarstw i toksycznych substancji chemicznych – trują bakterie oczyszczające ścieki,
  • Resztek jedzenia, oraz wszelkiego rodzajów olejów – wpływają niekorzystnie na procesy biologiczne w oczyszczalni oraz powodują utrudnienia związane z „obrastaniem” rurociągów i urządzeń,
  • Innych odpadów, które powinny znaleźć się na składowisku odpadów, a nie w kanalizacji.

Zmień swoje dotychczasowe nawyki – odpady wytwarzane w domu odpowiednio segreguj i wyrzucaj do specjalnie przeznaczonych pojemników.

Dbaj o toaletę w swoim domu, restauracji czy innych miejscach w których z niej korzystasz. Taka ekologiczna postawa każdego z nas ułatwi proces oczyszczania wody.

Pomyśl o tym, gdy znów będziesz chciał coś wrzucić do WC!

Akcja Edukacja


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media