fbpx

Polecamy

Pomysł Lewicy na naprawę służby zdrowia

O pomyśle Lewicy na poprawę sytuacji w służbie zdrowia mówiono podczas konferencji prasowej w sobotę w Skarżysku-Kamiennej. A omawiali je lider listy Andrzej Szejna i Jan Gajda, startujący do sejmu z 5. miejsca.

O te zagadnienia będziemy szczególnie dbać, bo służba zdrowia została zaniedbana zarówno przez rządy PO PSL jak i PiS. – tymi słowami konferencję rozpoczął lider listy w Świętokrzyskiem, Andrzej Szejna. I przedstawił część programu Lewicy w zakresie poprawy sytuacji w służbie zdrowia.

Są to m.in.
1. Leki po 5 zł - każdy lek na receptę będzie kosztował 5 zł, taka sama zasada będzie też dotyczyć wyrobów medycznych takich jak pompy insulinowe, aparaty słuchowe, inhalatory. Dzieci, emeryci, renciści, kobiety w ciąży i pacjenci po przeszczepach będą leki mieli za darmo.
2. W ciągu 4 lat kolejka do lekarza nie będzie dłuższa niż 30 dni.
3. Zwiększenie publicznego finansowania w opiece zdrowotnej do 6,8% PKB do 2022 roku i do 7,2% PKB do roku 2024
4. Zwiększenie liczby lekarzy o ponad 50 tys. w ciągu najbliższych 6 lat oraz zwiększenie liczby miejsc na kierunku lekarskim docelowo o 50%. Ułatwienie młodym lekarzom kształcenia w deficytowych specjalizacjach. Uproszczenie podejmowania pracy w Polsce lekarzom z zagranicy poprzez prostsze zasady nostryfikacji, zniesienie obowiązku odbywania stażu podyplomowego czy wsparcie w nauce języka polskiego.

Przykładem obrazującym zdaniem Jana Gajdy nieefektywność obecnie funkcjonującego systemu jest choćby sytuacja w szpitalu powiatowym w Skarżysku-Kamiennej.

Także w sobotę Lewica podczas konwencji w Poznaniu zaprezentowała "Pakt dla kobiet”, zakładający m.in. bezpłatny dostęp do lekarza ginekologa, ustawową gwarancję refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro, natychmiastową izolację sprawcy przemocy domowej i edukację antyprzemocową w szkołach czy alimenty ściągane jak podatki.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media