fbpx

Polecamy

Światowy Dzień FAS. Ciąża bez alkoholu!

9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS - data nie jest przypadkowa: dziewiąty dzień, dziewiątego miesiąca ma symbolizować 9 miesięcy ciąży bez alkoholu. Gmina Skarżysko-Kamienna włączyła się w ogólnopolską kampanię edukacyjną „Ciąża bez alkoholu”.

FAS (Fetal Alcohol Syndrome) jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.
Coraz częściej używa się określenia FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder) - spektrum alkoholowych zaburzeń płodowych - jako terminu parasolowego, opisującego w sposób praktyczny różnorodne zaburzenia związane z płodową ekspozycją na alkohol, obejmującego wiele dysfunkcji fizycznych oraz zaburzeń w rozwoju poznawczym, uczeniu się i zachowaniu.

FASD charakteryzują:

- uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego;

- zaburzenia neurologiczne;

- opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego;

- zaburzenia zachowania o niedorozwój umysłowy;

- nadpobudliwość psychoruchowa;

- wady rozwojowe (m.in.: serca i stawów).

Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z:

- uczeniem się o koncentracją uwagi;

- pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów;

- koordynacją ruchową;

- zaburzeniami mowy;

- relacjami z ludźmi;

- przestrzeganiem norm społecznych.

Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny dziecka także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol stanowi Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS), w którym oprócz uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, występują również:

- prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu (masa + długość ciała);

- dysmorfie twarzy - charakterystyczne cechy budowy twarzy: wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej, brak górnej czerwieni wargowej).

Na poniższym zdjęciu możemy zaobserwować jak drastyczne zmiany zachodzą w rozwoju mózgu zaburzonym przez alkohol. Po lewej – mózg prawidłowo rozwijającego się, sześciotygodniowego dziecka, po prawej – mózg dziecka w tym samym wieku, jednak z Płodowym Zespołem Alkoholowym.


źródło: http://9miesiecyincognito.pl

Gmina Skarżysko-Kamienna włączyła się w ogólnopolską kampanię edukacyjną „Ciąża bez alkoholu” realizowaną w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych poprzez:

- informację skierowaną do społeczności lokalnej nt. FAS/FASD zachęcającą kobiety do zachowania abstynencji w ciąży oraz ich otoczenie do wspierania ich w tym postanowieniu;

- dystrybucję materiałów edukacyjnych;

- organizację prelekcji dot. tematyki FAS/FASD: diagnozy dzieci pod kątem występowania zaburzeń ze spektrum FASD, ich funkcjonowania społecznego, budowania systemu wsparcia dla dzieci z FASD, a także metod pracy z dzieckiem z FASD;

- szkolenie branżowe „Dziecko z FAS/FASD w przedszkolu / szkole - metody i wskazówki do pracy z dzieckiem”.

PAMIĘTAJMY!
NIE MA bezpiecznej ilości alkoholu do wypicia w ciąży.
Nawet kieliszek może zaszkodzić.
Kiedy kobieta w ciąży pije alkohol - razem z nią pije go jej dziecko.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media