fbpx

Polecamy

Jak utrzymać wakacyjną formę jesienią?

Wakacje powoli dobiegają końca, wielu z nas wróciło już z wakacyjnych wyjazdów. Wprawdzie do astronomicznej jesieni jeszcze daleko, ale już wkrótce rzucimy się w wir obowiązków, dzieci i młodzież rozpoczną kolejny rok szkolny, coraz więcej czasu będziemy spędzać w pomieszczeniach. Na antenę powrócą nasze ulubione programy telewizyjne i seriale, sporo wolnego czasu będziemy więc spędzać przed ekranem telewizora.

Latem większość wolnego czasu spędzamy aktywnie, spożywamy mniej kaloryczne potrawy, jemy więcej warzyw i owoców. Dzięki temu nasza forma wyraźnie się poprawia. Niestety lata nie da się zatrzymać na dłużej, jesień zbliża się nieubłaganie. Wielu z nas nie chce stracić dobrej formy wypracowanej przez lato. Jak to zrobić?

Ruch na świeżym powietrzu

Nic tak dobrze nie wpływa na samopoczucie, jak przebywanie na świeżym powietrzu. Dlatego starajmy się każdego dnia wygospodarować trochę czasu na spacer. Warto korzystać też z innych form aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Bieganie, jazda na rowerze, na rolkach, korzystanie z siłowni pod chmurką – możliwości jest wiele. W ten sposób dotlenimy organizm.

Wrześniowe i październikowe weekendy często są ciepłe, dobrze zrobi nam więc wycieczka za miasto, dłuższa przejażdżka rowerowa z rodziną lub z przyjaciółmi, spacer po lesie, np. w poszukiwaniu grzybów.

Aktywność fizyczna w domu

Nie pozwólmy, by chłodne i deszczowe jesienne dni zniechęciły nas do wysiłku fizycznego. Ruch sprawia, że w organizmie wydzielane są endorfiny (hormony szczęścia), dzięki czemu wyraźnie poprawia się nasz nastrój i samopoczucie. Jeżeli nie mamy czasu lub ochoty na wyjścia na siłownię czy na zajęcia w klubach fitness, ćwiczyć można bez wychodzenia z domu. Warto zainwestować w sprzęt do ćwiczeń. Na własnym sprzęcie można ćwiczyć w każdej wolnej chwili, podczas oglądania telewizji czy podczas rozmowy z bliskimi.

Zdrowe odżywianie

Jesienią warto zadbać też o zdrową, zbilansowaną dietę, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Posiłki starajmy się spożywać w domu, unikajmy fast foodów, gdyż są niezdrowe, obciążają układ trawienny, sprawiają, że czujemy się ociężali.

Pamiętajmy, że dostępnych będzie mniej świeżych warzyw i owoców sezonowych. To nie oznacza, że nasza dieta ma być w nie uboga. Wzbogacajmy posiłki przetworami oraz warzywami mrożonymi. Dostarczymy organizmowi potrzebnych witamin i minerałów.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media