Polecamy

Ostrzeżcie swoich bliskich: nowe oszustwo z SMS-ami premium w tle!

Ostrzeżcie swoich bliskich: nowe oszustwo z SMS-ami premium w tle! Ostrzeżcie swoich bliskich: nowe oszustwo z SMS-ami premium w tle!

Mimo że o wyłudzeniach, internetowych oszustach i sms-owym phishingu mówi się coraz częściej, wciąż nie brakuje pokrzywdzonych.

Proceder jest bardzo prosty, ale i wyjątkowo dobrze przemyślany. Najpierw, na telefon ofiary wykonywane jest krótkie połączenie z nieznanego numeru o dziwnej konstrukcji (dużo zer na końcu). Dana osoba oczywiście nie ma szans, żeby odebrać bo trwa to zaledwie sekundę. Niektórzy olaliby sprawę, ale w wielu przypadkach, ciekawość bierze górę nad rozsądkiem. Po wpisaniu tajemniczego numeru w Google trafia się na dobrze wypozycjonowaną stronę, która oferuje możliwość weryfikacji nieznanych numerów. Wystarczy wysłać sms, który pozwoli aktywować usługę. Weryfikacja jednego numeru kosztuje niespełna 30 groszy. W praktyce okazuje się, że wykupujemy dostęp do pakietu stu sprawdzeń za ponad 30 złotych. Oczywiście nikt nigdy nie sprawdzi dla nas żadnego numeru. Jest wiele osób, które z racji na brak wiadomości zwrotnej… wysyłają kolejne sms-y (32zł za każdą wiadomość).

Sms-y premium wysyłane są na 92521. Jeśli gdzieś napotkacie ten numer – omijajcie usługę szerokim łukiem.

Jeśli nie umawialiśmy się na telefon z kimś, kto mieszka za granicą – nie odbieramy. Jeśli dzwoni podejrzany numer – nie odbieramy. Oszuści żerują na samotności, ciekawości i potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem. Trzeba o tym rozmawiać z naszymi bliskimi, którzy nie poruszają się po cyfrowym świecie tak dobrze jak my. 

Wykluczenie cyfrowe w naszym rozpędzonym świecie to problem, który bardzo często dotyczy osób starszych, nienadążających za nowymi technologiami. Robienie wyrzutów mamie, cioci, albo babci, albo wyśmiewanie takiej osoby to najgorsze co możecie zrobić. Jedno zdarzenie może na stałe zbudować w głowie strach przed nowymi technologiami. Ważnym jest, żeby dokładnie wytłumaczyć danej osobie w jaki sposób działają oszuści i dać jej do zrozumienia, że stoją za tym podli ludzie, a nie roboty z Matriksa. Technologie mają pomagać nam w codziennym życiu niezależnie od tego ile mamy lat. Warto na spokojnie przegadać temat z bliskimi, którzy boją się korzystać ze smartfonów i komputerów.

Źródło: ANTYapps

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media