Polecamy

Już jutro startuje Ekstremalna Droga Krzyżowa! Nie może tam Ciebie zabraknąć!

Razem z założycielem Stowarzyszeniem WIOSNA – księdzem Jackiem Stryczkiem oraz z Męską Stroną Rzeczywistości zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie – ponad 40 kilometrowa wędrówka w nocy, samotności i milczeniu. Człowiek zdany jest wyłącznie na siebie i własne siły. Dostaje do ręki mapę i rozważania - 14 stacji męki Jezusa. Doświadcza bólu, zmęczenia, ale dzięki temu sprawdza i przekracza siebie. To ćwiczenie fizyczne i duchowe, po którym każdy może zostać odmieniony. Nawet 200 tysięcy pątników, w 20 krajach weźmie udział w tym roku w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Wystarczy wybrać jedną z tras dostępnych na stronie www.edk.org.pl 

EDK rozpocznie się w piątek 12 kwietnia Mszą Świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP u ojców Franciszkanów o godzinie 18-tej, a po mszy o godzinie 19-tej, każdy wyruszy w jedną z dwóch dostępnych tras w naszym rejonie.

Jedna 35 kilometrów Św. Franciszka z Asyżu, będzie przebiegała przez Skarżysko-Kamienna - Skarżysko-Kościelne - Lipowe Pole – Pogorzałe – Bzinek – Młodzawy – Majków Anna - Skarżysko-Kamienna.

Druga 47 kilometrów Św. Maksymiliana Marii Kolbe, będzie przebiegała przez: Skarżysko-Kamienna - Stokowiec - Mostki – Kaczka – Wykus - Rataje - Wąchock - Marcinków - Skarżysko-Kościelne.

Jeśli potrzebujesz chwili dla siebie na przemyślenia, może masz do podjęcia ważne decyzje, albo po prostu chcesz sprawdzić czy sprostasz wyzwaniu - NIE ZWLEKAJ !

Więcej informacji uzyskasz na stronie internetowej www.edk.org.pl

Spotkanie z chętnymi, którzy chcą się dowiedzieć więcej o inicjatywie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej oraz w sprawach techniczno- organizacyjnych, odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia o godzinie 19-tej w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP – u ojców Franciszkanów.

Chcesz żyć ekstremalnie? Zapisy na EDK 2019 na www.edk.org.pl

W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany. – Kiedy człowiek zrobi to raz, wie, że może zrobić to znowu – tłumaczy ks. Stryczek. – To dlatego EDK jest dla wielu ludzi przełomem. Pomaga im „odpalić” w sobie zmianę, otworzyć się na Boga i drugiego człowieka.

EDK, czyli którędy droga?

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami tez troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego.

Im trudniej, tym lepiej

- Decydujący jest moment, kiedy zaczyna brakować sił, zwykle nad ranem – tłumaczy ks. Stryczek. – Ludzie zadają sobie wtedy pytanie: Co ja tutaj robię?! Przecież mam wygodne życie, powinienem teraz spać w łóżku, zamiast marznąć i brnąć w śniegu czy błocie. Kto przełamie tę słabość, ma szansę na nowe życie, na zmianę.

Co ciekawe, organizatorzy EDK podkreślają, że im trudniejsze wymagania stawiają uczestnikom i im są wobec nich bardziej stanowczy, tym więcej osób wyrusza w trasę. – To dowód na to, że ludzie w XXI wieku poszukują prawdziwego, autentycznego wyzwania, pełnego doświadczenia – fizycznego i duchowego zarazem. Chcą prawdy i dla jej odnalezienia są gotowi żyć ekstremalnie – dodaje ks. Stryczek.

Bóg jest inny. Wyobraź sobie spotkanie z Nim... Broń Boże! Nie będzie tak, jak myślisz. Jeszcze raz. On jest INNY. Święty - to znaczy inny. A On jest święty, święty, święty! Czyli inny, inny, inny. Planując jak ma wyglądać spotkanie z Nim, skazujesz się na porażkę. Wybierz więc trasę, której nie wiesz, czy przejdziesz. Idź nocą, w milczeniu. Trudności nawigacyjne dodają poczucie niepewności i zagubienia. Dojdziesz? Nie wiadomo. Teraz jest szansa. Otwierasz się na nieznane. Musisz komuś zaufać. Już nie tylko sobie. Tracisz siły. Nogi odmawiają posłuszeństwa. Ciało słabnie. Silna wola maleje. Teraz decyduj – czy chcesz iść dalej? Będzie jeszcze gorzej. Po co masz tam iść? Logika już zawodzi. Nie znajdujesz prostej odpowiedzi. Ale idziesz. Może za tą granicą jest coś więcej...

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019 Rejon Skarżysko-Kamienna

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media