Polecamy

Rozmowa z Piotrem Banasikiem - kandydatem do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Chce dzielić się żywnością i walczyć o czyste powietrze. Poznajcie Piotra Banasika. Swój program wyborczy skupia na trzech punktach: foodsharingu, czyli dzieleniu się jedzeniem; walce o czyste powietrze oraz pomocy dla niepełnosprawnych.

Mowa o konecczaninie Piotrze Banasiku, który chce zostać radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Piotr Banasik to mieszkaniec Końskich, prywatny przedsiębiorca, szef struktur Nowoczesnej w naszym powiecie.  Wielu mieszkańcom znany jest z prowadzenia salonu z elektroniką przy ulicy Pocztowej. Nigdy nie startował w żadnych wyborach, a teraz zamierza na poważnie zaangażować się w samorząd. Startuje do Sejmiku z listy nr 4 Koalicji Obywatelskiej Platforma.Nowoczesna.

Dlaczego zdecydował się na ten krok?

„Najważniejszym powodem jest próba ratowania Nas i naszego środowiska przed skutkami smogu. Niestety jako zwykły obywatel nie mam odpowiedniej siły przebicia i nie jestem w stanie zbyt wiele zdziałać. Budżet Świętokrzyskiego Sejmiku na rok 2018 to około 760 milionów złotych. Sądzę, że znajdą się zatem pieniądze na wdrożenie programów antysmogowych. Pierwszy najprostszy to oczywiście przekonywanie naszych mieszkańców co do potrzeby wymiany starych pieców na nowe bardziej ekologiczne spełniające wymogi ochrony środowiska. Obecne programy są niewystarczające. System dopłat , biurokracja i sposób przyznawania dotacji jest słaby! Obywatele zainteresowani wymianą muszą wypełnić masę papierów , a dobór pieca jest z góry założony przez jednostki dotujące .Bardzo często się okazuje ,że wkład własny do zakupu  takiego pieca nawet z dotacją jest równy cenie innego pieca o tych samych parametrach na wolnym rynku. To chciałbym zmienić.” – mówi nam kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Program Piotra Banasika opiera się na kilku punktach, ale wydaje się że każdy z nich może bardzo ułatwić życie przeciętnemu obywatelowi. Działacz najbardziej skupia się jednak na działaniach antysmogowych.

– „Wymiana pieców musi po dużej części być udźwignięta przez samorządy. Jak onama wyglądać według mnie? Po prostu kupujemy piec , który ma oczywiście  certyfikat i spełnia określone normy ,a za wymianę dostajemy dotację. Umowy na wymianę pieca z dotacją powinny być  sporządzane w domu obywatela przez oddelegowanego urzędnika, który objaśni i zaproponuję zmianę, tłumacząc aspekty ochrony środowiska. W ten sposób dużo łatwiej będzie można przekonać mieszkańców co do potrzeby wymiany pieca.” – tłumaczy Banasik.

Kolejnym pomysłem tego kandydata na walkę z nieczystym powietrzem jest upowszechnienie programu instalacji Odnawialnych Źródeł Energii w skali mikro i makro. Banasik w swojej pracy zajmuje się instalacją tego typu systemów.

– „Tutaj oprócz tego, że skorzysta środowisko to skorzystają jeszcze portfele nas wszystkich. Często tego typu instalacje powodują, że mieszkańcy w ogóle nie płacą za prąd lub płacą tylko niewielki procent tego co dotychczas. W Europejskim Funduszu Operacyjnym dla Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 zabezpieczono aż 163 miliony złotych na tworzenie  odnawialnych źródeł energii. Jest z czego czerpać.” – opowiada nam kandydat do Sejmiku.

Jadłodzielnia, czyli foodsharing to kolejny punkt programu wyborczego Piotr Banasika.

– „Jest to niewymagający wielkich nakładów finansowych sposób na zmniejszenie marnotrawstwa jedzenia. Czy wiedzą Państwo o tym, że w Polsce marnuje się co roku 9 milionów ton żywności? Musimy temu zapobiec! Chciałbym pomóc organizacjom odpowiedzialnym za ten projekt np. poprzez bezpłatne udostępnienie miejsc na zainstalowanie takiego punktu wraz z bezpłatnym koszem na żywność, która nie zostanie pobrana i nie będzie się już nadawała do spożycia.” – tłumaczy nam Piotr Banasik.

Szef koneckiego koła Nowoczesnej chce swoje działania ukierunkować także na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Widzi on wielki problem w rynku pracy, który po prostu niemal nie dysponuje poważnymi ofertami dla niepełnosprawnych.

„Aktywizacja zawodowa tej grupy to mój priorytet. Potrzebny jest prosty system pomocy pracodawcom, którzy będą  zatrudniać takie osoby.” – dodaje Banasik.

Na Piotra Banasika głosować można w wyborach samorządowych 2018 w okręgu nr 2 (powiaty: skarżyski, starachowicki i konecki). Startuje on z listy nr 4, z pozycji nr 2

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media