Polecamy

W butelkowej wodzie jest plastik!

Czy wiesz, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że zajmuje się sprawą obecności mikroplastiku w butelkowanej wodzie. Jednocześnie organizacja zapewniła o bezpieczeństwie wody, podkreślając, że obecnie brak jest dowodów jego szkodliwego wpływu na ludzkie zdrowie.

Mikroplastik znajduje się w większości wody sprzedawanej w butelkach. Testy przeprowadzone na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork we Fridonii dowiodły, że większość z 259 butelek z wodą 1l różnych marek znaleziono zanieczyszczenia. Na litr wody przypadło średnio 10 mikrocząsteczek o przekroju grubości ludzkiego włosa. Mikroplastiki to cząsteczki pochodzące z różnych źródeł: kosmetyków, ubrań, procesów przemysłowych, opakowań, czasem są efektem rozpadu większych plastikowych przedmiotów.

WHO wyraziło zaniepokojenie potencjalnymi negatywnymi skutkami obecności mikroplastiku w wodzie butelkowanej dla zdrowia publicznego. Kluczową kwestią jest to, jaki wpływ wywiera pochłanianie mikroplastików na przestrzeni lat na ludzki organizm. Zaznaczył, że aby wyznaczyć bezpieczny limit dla obecności mikroplastiku w wodzie, potrzebne jest oszacowanie niebezpieczeństwa, jakie może przynieść w badaniach prowadzonych w dłuższej perspektywie czasowej.

Foto: Flickr.com/Ricardo Bernardo

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media