fbpx

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarżysku- Kamiennej na czele szkół zawodowych w powiecie skarżyskim

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarżysku- Kamiennej na czele szkół zawodowych w powiecie skarżyskim Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarżysku- Kamiennej na czele szkół zawodowych w powiecie skarżyskim

Kto z Was nie słyszał o „Ekonomiku”? W powiecie skarżyskim nie ma chyba nikogo, kto nie miałby w rodzinie absolwenta tej szkoły. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarżysku- Kamiennej jest bowiem szkołą z 99-letnią tradycją i wieloma sukcesami na koncie.

Szkoła niw spoczywa jednak na laurach: inspiruje ją działanie, w którym koncentruje się na innowacyjnym rozwoju i pracy na rzecz młodzieży, czego najlepszym dowodem jest Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych miesięcznika Perspektywy, w którym od 2015 r. szkoła plasuje się wśród najlepszych techników w woj. świętokrzyskim i  zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce w tej grupie szkół w powiecie skarżyskim. W najnowszym, tegorocznym 28. Ogólnopolskim Rankingu Miesięcznika Perspektywy Zespół Szkół Ekonomicznych uplasował się na 10 miejscu w grupie najlepszych techników województwa świętokrzyskiego i na 283 miejscu w ogólnopolskim rankingu techników otrzymując tym samym wyróżnienie Srebrnej Tarczy, co daje niekwestionowane I miejsce wśród techników powiatu skarżyskiego. Ten sukces cieszy i  jednocześnie  daje motywację do dalszej pracy, zwłaszcza że o wysokiej pozycji w rankingu decyduje znakomita zdawalność egzaminów zewnętrznych: maturalnego i zawodowego oraz sukcesy uczniów
w olimpiadach i konkursach przedmiotowych.

Choć w codziennej pracy Ekonomik skupia się na sprawach bieżących i rozwiązywaniu aktualnych problemów, społeczność szkolna nie zapomina także o tym, co ją ukształtowało: dziewięćdziesiąt dziewięć lat historii szkoły. Regularnie, co pięć lat, organizowane są uroczyste jubileusze skłaniające do refleksji i dające okazję do wspomnień oraz pochylenia się nad dorobkiem byłych pracowników i uczniów placówki. 06 grudnia 2022r. odbyły się obchody święta 95- lecia  szkoły, w październiku 2027 r. zaplanowano uroczyste obchody 100- lecia powstania ZSE.

Główne profile kształcenia są w popularnym Ekonomiku od lat związane z finansami administracją i usługami. Szkoła oferuje naukę w 7 zawodach: technik informatyk, technik reklamy, technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik rachunkowości, technik spedytor, technik handlowiec. Oferta ta jest stała, ściśle związana z potrzebami rynku pracy. Branże ekonomiczna, informatyczna, hotelarska, handlowa niezmiennie poszukują pracowników, nie brak ofert również w sektorze reklamowym i spedycji. Proponowane przez szkołę kierunki kształcenia gwarantują więc stabilne perspektywy pracy nie tylko na rynku lokalnym, ale także w całym kraju i poza jego granicami.

Szkoła nastawiona jest na potrzeby uczniów. Młodzież ma dostęp do pracowni przedmiotowych, 7  pracowni komputerowych, Internetu, szybkiego łącza OSE, wyremontowanej biblioteki  z centrum multimedialnym oraz zaplecza sportowego z nowym, wielofunkcyjnym boiskiem szkolnym, które zostało oddane do użytku w maju 2019 roku.
We wrześniu 2023 r. został także przeprowadzony kapitalny remont kompleksu sportowego, na który składają się duża i mała sala gimnastyczna, siłownia z systematycznie modernizowanym i uzupełnianym wyposażeniem, przebieralnie wraz z zapleczem sanitarnym o wysokim standardzie.

W 2019 roku szkoła podpisała umowy o objęciu szkoły patronatem naukowym z uczelniami wyższymi: Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i Politechniką Świętokrzyską. Od stycznia 2023r. klasy o profilu kształcenia technik informatyk są klasami patronackimi Politechniki Świętokrzyskiej i regularnie uczestniczą w cyklicznych wydarzeniach naukowych na terenie uczelni, wykładach i warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych Politechniki oraz menadżerów i specjalistów pionów naukowych i innowacji technologicznych wiodących firm informatycznych z terenu całego kraju.

 Jednym z najważniejszych priorytetów szkoły jest wysoki poziom kształcenia zawodowego,
w tym także praktycznego, zarówno w kraju, jak i za granicą. Ekonomik 
jest absolutnym liderem w pozyskiwaniu środków Unii Europejskiej – ponad 3 000 000 Euro pozyskano na kształcenie zawodowe w ramach programu ERASMUS+. Dzięki środkom unijnym szkołą organizuje praktyki zagraniczne w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji (od roku szkolnego 2026/2027 także we Włoszech) potwierdzone certyfikatami wystawianymi przez zagranicznych pracodawców oraz międzynarodowym certyfikatem mobilności Europass.

W latach 2024 - 2025 w ZSE realizowano projekt „Skarżyski Ekonomik (od)ważny na lokalnym rynku pracy!” z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021- 2027 w ramach działania FESW.08.04 Rozwój szkolnictwa branżowego. Przyznana kwota dofinansowania projektu przekroczyła 2 500 000 złotych. Główny cel projektu stanowiło dostosowanie kształcenia zawodowego prowadzonego przez szkołę do potrzeb lokalnego rynku pracy, tj. podniesienie jakości i atrakcyjności edukacji poprzez realizację kompleksowego programu  kształcenia zawodowego we współpracy z lokalnymi pracodawcami, obejmującego staże zawodowe u pracodawców, kursy i szkolenia zawodowe, zajęcia praktyczne
w pracowniach przedmiotowych doposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne, zwiększenie kompetencji kluczowych i uniwersalnych uczniów szkoły niezbędnych na rynku pracy.

W projekcie uczestniczyło 275 uczniów Technikum nr 2 Zespołu Szkół Ekonomicznych
w Skarżysku- Kamiennej pobierających naukę we wszystkich kierunkach kształcenia oferowanych przez szkołę. Do najważniejszych działań projektowych należały 
płatne staże
u pracodawców, za które uczniowie otrzymali wynagrodzenie w wysokości 4000 złotych netto
, jak również dodatkowe kursy prowadzone na terenie szkoły przez specjalistów zewnętrznych, ukończenie których pozwoliło na zdobycie dodatkowych kwalifikacji potwierdzonych certyfikatami.

Należy podkreślić, że obecnie szkoła przystępuje do opracowania wniosku o dofinansowanie kolejnych projektów, zakładających podobne działania, aby umożliwić jak najpełniejszy rozwój kompetencji zawodowych także kolejnym rocznikom. Warto przy tym wspomnieć, że całkowita kwota dofinansowania obecnego i poprzednich projektów realizowanych przez szkołę
w okresie ostatnich sześciu lat przekracza 
3 500 000 złotych.

Na podstawie porozumienia zawartego z Centrum Informacji Księgowej w Warszawie  szkoła stała się ośrodkiem egzaminacyjnym, w którym są przeprowadzane egzaminy
na Certyfikat Księgowego. 
Wszyscy chętni uczniowie mogą zdobyć więc dodatkowe kwalifikacje bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów i bez dodatkowego stresu wynikającego z konieczności zdawania egzaminu w obcym miejscu.

Szkoła nawiązała także współpracę z kolejnymi  instytucjami: Narodowym Bankiem Polskim, który w ramach projektu „Mikołaj Kopernik postawił na edukację” dofinansowuje organizację Warsztatów Przedsiębiorczości Ekonomika oraz Konkursu Przedsiębiorczości Ekonomika, dzięki czemu szkoła może fundować zwycięzcom wartościowe nagrody rzeczowe: laptopy, tablety, smartfony itp.,  Szkoła znalazła się także w elitarnym gronie 150 szkół z całej Polski nagrodzonych certyfikatem „Złote Szkoły NBP”. Współpracuje również
z Fundacją mBanku, która dofinansowuje projekty edukacji matematycznej i ekologicznej oraz z Fundacją Banku Pekao S.A. dofinansowującą projekty z wielu różnych dziedzin.

26 lutego 2021 r. Narodowa Agencja Programu Erasmus+ przyznała  szkole Akredytację
w sektorze "Kształcenie i szkolenie zawodowe". Przyznanie 
Akredytacji jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością w ramach programu Erasmus. Nowy Erasmus to kontynuacja obecnej perspektywy finansowej na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027. Przyznanie Akredytacji umożliwia korzystanie z ułatwionej formy wnioskowania o dofinansowanie projektów Akcji 1 w latach 2021-2027, stąd też do końca 2027 r. ZSE ma 100% gwarancji finansowania wyjazdów uczniów na praktyki zagraniczne. Informacje pozyskiwane obecnie
z Narodowej Agencji Programu Erasmus+ pozwalają mieć nadzieję na przedłużenie Akredytacji na kolejne lata.

 „Ekonomik” jest także od lat Szkołą Olimpijską. Młodzież szczególnie chętnie bierze udział
w olimpiadach związanych z przyszłym zawodem i to właśnie w nich odnosi znaczące sukcesy. W roku szkolnym 2025/2026 uczennica czwartej klasy o profilu technik hotelarstwa została laureatką IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Umiejętności Hotelarskich współorganizowanej przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie plasując się na V miejscu w gronie 15 laureatów wyłonionych w etapie centralnym i pokonując tym samym 3400 uczestników olimpiady. Ekonomik stawia na 
rozwijanie zainteresowań, zdolności
i kreatywności uczniów
starając się każdemu z nich stworzyć warunki do optymalnego rozwoju we własnym stylu i własnym tempie. Kierownictwo szkoły deklaruje: „Motywujemy uczniów do pracy stosując z jednej strony wzmacnianie pozytywne: zachęcamy do wysiłku, nagradzamy i tworzymy przyjazną, pozbawioną stresu atmosferę, z drugiej zaś tworząc warunki do aktywnej samorealizacji”.

W grudniu 2022r. zostało powołane do życia Stowarzyszenie „Nasz Ekonomik”, którego podstawowym celem jest pozyskiwanie środków finansowych i wspieranie działań na rzecz społeczności szkolnej.

Szkoła ma świetną lokalizację w ścisłym centrum miasta oraz dobre zaplecze dydaktyczne, systematycznie wzbogacane o nowoczesne środki wspomagające procesy edukacyjne: dysponuje siedmioma nowoczesnymi pracowniami komputerowymi, jak również pracowniami multimedialnymi, nowoczesnym wewnętrznym i zewnętrznym kompleksem sportowym.
W 2025 r. modernizacji została poddana sieć LAN oraz nowoczesne doposażenie zyskały pracownie zawodowe: hotelarstwa, ekonomiczno- rachunkowa, reklamy, spedycyjna, programistyczno- gamingowa. Liczba szkolnych pracowni komputerowych nie uległa zmianie, jednak sprzęt używany przez uczniów został wymieniony na nowy. W 2025 r.
w szkole powstało także najnowocześniejsze w powiecie skarżyskim studio fotografii cyfrowej, przeznaczone do nauki głównie na kierunku technik reklamy.
Budynek szkolny został w 2010 roku poddany termomodernizacji, w 2024 r. utworzony został pokój wyciszeń dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a opiekunowie pracowni, wychowawcy i młodzież bardzo starają się o atrakcyjną i przyjazną aranżację poszczególnych sal lekcyjnych oraz przestrzeni wspólnych – w styczniu br. na korytarzach szkolnych pojawiły się nowe kanapy służące wypoczynkowi uczniów podczas przerw międzylekcyjnych, wymienione zostały także wszystkie drzwi wewnętrzne oraz zewnętrzne – prowadzące do budynku szkoły, co zapewniło zarówno poprawę estetyki, jak i bezpieczeństwa: lepszą izolację cieplną i obniżenie poziomu hałasu. Korytarze szkolne zostały wyposażone w 2024 r. w drzwi dymoszczelne, znacząco zwiększające poziom bezpieczeństwa na wypadek pożaru.  Na okres najbliższych wakacji zaplanowano  wymianę pionów wodno- kanalizacyjnych, a co za tym idzie – gruntowny remont toalet uczniowskich.

Zapraszamy do Ekonomika!

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media