fbpx

Polecamy

80. Rocznica wydarzeń w dzielnicy Posadaj (zdjęcia)

W niedzielę, 7 lipca, odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wydarzeń w dzielnicy Posadaj oraz członków Placówki 113 Żołnierzy Armii Krajowej. Organizatorami obchodów byli: 13 Świętokrzyski Korpus Polskich Drużyn Strzeleckich oraz ŚZŻAK Środowisko Szaraków w Skarżysku-Kamiennej.

W lipcu 1943 roku, na tajnej naradzie, Kazimierz Miernik, Lucjan Rózik, Stefan Kępa, Lucjan Łyżwa i Antoni Czyżewski postanowili zorganizować produkcję amunicji pistoletowej w warunkach konspiracyjnych. Maszyny umieszczono w piwnicach prywatnych mieszkań w Skarżysku na Posadaju. Współpracowali z członkami Ruchu Oporu pracującymi w fabryce HASAG, którzy wytwarzali oprzyrządowanie do maszyn scalających amunicję. Części maszyn, łuski, pociski i proch były wywożone przez przygotowane kanały. Na skutek zdrady, 15 marca 1944 roku, hitlerowcy otoczyli dzielnicę Posadaj, przeprowadzając rewizję. Maszyny i składy amunicji zostały zniszczone przy użyciu granatów, a wiele osób aresztowano i wywieziono do obozów zagłady, skąd już nie wróciły.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Skarżysku-Kamiennej, po czym uczestnicy przeszli pod pomnik na Posadaju, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK „Środowisko Szaraków”, poczty sztandarowe kół AK z Iłży, Wąchocka, Skarżyska-Kamiennej, Szydłowca i Końskich, przedstawiciele skarżyskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego.

Na wniosek Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Wąchocku oraz Korpusu Świętokrzyskiego Drużyn Strzeleckich w Skarżysku-Kamiennej, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Zarząd Główny w Warszawie zdecydował 2 lipca 2024 roku wyróżnić złotym medalem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego za zasługi dla ojczyzny i kościoła:

  • Jakuba Guzikowskiego
  • Stanisława Napory

W uznaniu za pielęgnowanie tradycji patriotycznych, udział w uroczystościach patriotycznych Armii Krajowej oraz zaangażowanie w działaniach związku, odznaką z logo związku wyróżniono:

  • Dawida Charę
  • Bartosza Rysia
  • Marcela Wąsowskiego

Uroczystości zakończyły się spotkaniem integracyjnym dla wszystkich uczestników.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media