fbpx

Polecamy

Uczcili pamięć gen. Władysława Sikorskiego w 81. rocznicę jego śmierci

Złożeniem symbolicznych wiązanek kwiatów upamiętnili, 81. rocznicę tragicznej śmierci premiera rządu na uchodźstwie gen. Władysława Sikorskiego, przedstawiciele samorządu powiatu skarżyskiego – wicestarosta Katarzyna Bilska i sekretarz Małgorzata Nosowicz wspólnie z władzami miasta – prezydentem Arkadiuszem Boguckim i zastępcą prezydenta Iwoną Jeziorską oraz dyrektorem Muzeum im. Orla Białego Grzegorzem Bieniem. Uczczono także pozostałe ofiary katastrofy lotniczej w Gibraltarze. Uroczystość odbyła się w samo południe 4 lipca w Skarżysku-Kamiennej przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego, który w 1922 r. podpisał rozporządzenie o nadaniu praw miejskich Kamiennej.

Dziś, 4 lipca (czwartek) mija 81 lat od katastrofy lotniczej w Gibraltarze, w której śmierć poniósł ówczesny naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i Premier Rządu RP na uchodźstwie generał Władysław Sikorski. Premier wracał z inspekcji wojsk polskich na Bliskim Wschodzie. 4 lipca 1943 r., tuż po godzinie 23, startujący z lotniska w Gibraltarze Liberator runął do wód Zatoki Katalońskiej. W tragicznym wypadku zginęło 16 pasażerów.

Premier Sikorski był tym, który w szczególny sposób zapisał się w historii naszego miasta. 28 grudnia 1922 r. podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów nadające prawa miejskie osadzie Kamienna, która pełnię praw miejskich uzyskała 1 stycznia 1923 r.. W 83 r. na skwerze przy Urzędem Miasta w 40. rocznicę śmierci oraz w 60. rocznicę nadania praw miejskich postawiono pomnik gen. Władysława Sikorskiego w hołdzie od społeczeństwa Skarżyska-Kamiennej.  


reklama


skwer z pomnikiem gen Sikorskiego w Skarżysku-Kamiennej władze powiatu, miasta i muzeum stoją z wiązankami kwiatów władze powiatu, miasta i muzeum stoją z wiązankami kwiatów na skwerze z pomnikiem gen. Sikorskiego w Skarżysku-Kamiennej przedstawiciele powiatu składają wiązankę kwiatów przedstawiciele powiatu składają wiązankę kwiatówprzedstawiciele powiatu składają wiązankę kwiatówprzedstawiciele powiatu składają wiązankę kwiatówkwiaty pod pomnikiemwładze miasta składają wiązankę kwiatów władze miasta składają wiązankę kwiatów dyrektor muzeum orła białego składa wiązankę kwiatów dyrektor muzeum orła białego składa wiązankę kwiatów pomnik gen. Władysława Sikorskiego z kwiatami w rocznicę śmierci

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media