fbpx

Polecamy

61-latka oszukana na "eksperta od kryptowalut"

Policjanci po raz kolejny ostrzegają przed cyberprzestępcami. Blisko 19 000 złotych straciła 61-letnia mieszkanka Skarżyska – Kamiennej. Kobieta uwierzyła rzekomemu specjaliście od kryptowalut. Udostępniła oszustowi swoje dane osobowe i zainstalowała w telefonie wskazane przez niego aplikacje. W ten sposób przestępca przejął kontrolę na kontem bankowym pokrzywdzonej.

We wtorek do skarżyskiej komendy policji zgłosiła się 61-letnia mieszkanka miasta i zawiadomiła, że padła ofiarą oszustów. Na początku marca do kobiety zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako specjalista od inwestycji w kryptowaluty. Wmówił rozmówczyni, że w przeszłości logowała się w internetowym serwisie zajmującym się inwestycjami w wirtualne waluty, a na jej koncie są do odbioru zyski przekraczające 20 000 złotych. Aby kobieta mogła jej wypłacić musi zainstalować specjalne aplikacje oraz podać swoje dane osobowe. Pokrzywdzona dała wiarę „specjaliście”, wysłała mu zdjęcia swojego dowodu osobistego, a następnie zainstalowała w telefonie wskazane przez niego aplikacje, po czym zgodnie z poleceniami zalogowała się na swoje konto bakowe. W ten sposób przestępca przejął kontrolę nad dostępem do jej rachunku. Następnie cyber-oszust zaciągnął cztery pożyczki na dane skarżyszczanki i wypłacił blisko 19000 złotych z jej konta.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi osobami! Cyberprzestępcy codziennie rozwijają wachlarz swoich metod działania i często podszywają się pod bankowców i pracowników innych instytucji. Nigdy nie podajmy swoich danych osobowych, nie klikajmy w wysyłane linki i nie instalujmy aplikacji. Najczęściej atrakcyjne zyski oferowane przez telefonicznych ekonomistów, stają się poważnymi stratami dla naszych portfeli.


reklama


JG / KPP

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media